Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Kandydaci na start. W Dzienniku Ustaw pojawiło się zarządzenie marszałek Sejmu

Głosowanie odbędzie się 28 czerwca (fot. Michal Fludra/NurPhoto via Getty Images)

W środę po południu w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało postanowienia marszałek Sejmu Elżbiety Witek ws. zarządzenia wyborów prezydenckich na 28 czerwca wraz z obowiązującym kalendarzem wyborczym. Głosowanie odbędzie się 28 czerwca, a ewentualna druga tura – 12 lipca. Publikacja zarządzenia jest równoznaczna z początkiem kampanii wyborczej.

Wybory 2020. Dopisz się do spisu, wpisz do rejestru

Znamy termin wyborów prezydenckich. Już dziś – przez internet – możesz dopisać się do spisu lub wpisać do rejestru wyborców. Sprawdź, czym to się...

zobacz więcej

Wcześniej szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak podkreślił, że dopiero po publikacji zarządzenia będzie można zbierać podpisy na listach poparcia.

– Wzór karty do zbierania podpisów, który publikuje PKW, jest tylko pomocniczy. Nie można jednak ich zbierać przed publikacją postanowienia o zarządzeniu wyborów w Dzienniku Ustaw – wyjaśniał.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym do 5 czerwca jest czas na utworzenie nowego komitetu wyborczego, do 10 czerwca na zgłoszenie nowych kandydatów w wyborach, a do 21 czerwca PKW będzie mogła wydać uchwałę o organizacji na terenie gminy lub jej części głosowania wyłącznie korespondencyjnego, gdyby pogorszyła się tam sytuacja epidemiczna.

Do 16 czerwca będzie czas na zgłoszenie komisarzowi wyborczemu zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju; do 13 czerwca czas na zgłoszenie konsulowi zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą.

Kampania wyborcza – zgodnie z kalendarzem – zakończy się 26 czerwca o godz. 24.00. Głosowanie będzie odbywać się 28 czerwca w godzinach 7-21.

źródło:
Zobacz więcej