RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Czesko-słowacka granica nie do końca otwarta. Nie wszyscy przejadą

Na razie Czesi i Słowacy będą mogli przekraczać granicę korzystając z transportu indywidualnego (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)
Na razie Czesi i Słowacy będą mogli przekraczać granicę korzystając z transportu indywidualnego (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Czescy przewoźnicy kolejowi i autobusowi poinformowali, że mimo otwarcia o północy ze środy na czwartek granicy ze Słowacją, nie będą mogli wjechać do sąsiedniego kraju. Powodem jest wydany na początku pandemii przez słowackie ministerstwo transportu zakaz realizacji regularnych połączeń transgranicznych.

Zostali skierowani do ośrodków na kwarantannę. W proteście zablokowali granicę

Kilkudziesięciu wracających do kraju Słowaków zablokowało w piątek po południu ruch na autostradzie z Austrii na przejściu granicznym...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

– Chętnie byśmy wyjechali jak najwcześniej, ale to niemożliwe. Jeszcze dziś o to pytaliśmy. Zakaz nadal obowiązuje – poinformował rzecznik realizującej połączenia kolejowe i autobusowe spółki RegioJet, Aleš Ondrůj.

– Jesteśmy gotowi do wznowienia połączeń kolejowych między Pragą a Koszycami. Czekamy na potwierdzenie ze strony słowackich urzędów możliwości realizacji kolejowego transportu zbiorowego – wyjaśnił jego kolega z konkurencyjnego LeoExpressu.

Pierwotnie granica czeskosłowacka miała zostać otwarta 15 czerwca, ale podczas środowej wizyty premiera Słowacji Igora Matoviča w Pradze szefowie obu rządów poinformowali, że nastąpi to już o północy z 3 na 4 czerwca.

Ministerstwo transportu w Bratysławie wyjaśniło, że sformułowało propozycje wznowienia niektórych połączeń, jednak do tej pory słowacki centralny sztab kryzysowy nie wydał na to zgody. – Przedłożymy te propozycje jeszcze raz.

Jedna z propozycji to zakaz postojów handlowych w rejonie Karwiny na Zaolziu, gdzie występuje lokalne ognisko epidemii. Przez Śląsk Cieszyński, m.in. przez Karwinę przebiega główna magistrala kolejowa z Ostrawy i Pragi do Koszyc

W praktyce zakaz realizacji regularnych połączeń oznacza, że od północy obywatele Czech i Słowacji będą mogli podróżować między tymi krajami dowolnym sposobem z wyjątkiem korzystania ze środków transportu zbiorowego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej