Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Zbiórka podpisów Trzaskowskiego ruszyła i... została wstrzymana. „Wyszedł zamęt”

Tuż po ogłoszeniu terminu wyborów prezydenckich na 28 czerwca przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek, politycy i działacze PO rozpoczęli zbiórkę podpisów poparcia pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego. Pierwsze obrazki trafiły do internetu i po chwili zbiórkę wstrzymano. – Wyszedł jakiś zamęt, wątpliwości co do formularza – mówią zbierający podpisy działacze. Wszystko z powodu nowego wzoru kart, który – jak ustalił portal tvp.info – jest rozważany na posiedzeniu Państwowej Komisji Wyborczej.

Na nic nielegalnie zebrane podpisy. PKW zajmuje się nowym wzorem kart

Do 10 czerwca nowi kandydaci w wyborach prezydenckich mają czas na dostarczenie zgłoszenia do Państwowej Komisji Wyborczej. Wtedy mija także termin...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Z kamerą na miejsce zbiórki udał się reporter portalu tvp.info. – Oglądaliśmy transmisję, bezpośrednio po ogłoszeniu (daty wyborów) daliśmy mieszkańcom możliwość się podpisać – mówi jeden z mężczyzn, zbierający podpisy w centrum Warszawy. Jak jednak przyznaje, zbiórka została wstrzymana.

– Zawiesiliśmy, bo wyszedł jakiś zamęt. (…) Jeżeli jest wątpliwość co do formularza, to wstrzymamy się, zaczniemy zbierać, jak wyjaśnione zostaną formalności – mówi działacz Platformy i dodaje, że około godz. 14 ma zostać wydany w tej sprawie komunikat.

Jeśli formularz jest prawidłowy – zaznacza – będziemy kontynuować; jeśli trzeba będzie nowy drukować, to te niestety idą na przemiał.

Na drugim miejscu zbiórki nastroje były o wiele lepsze, wówczas można było jeszcze podpisać się na liście poparcia. – Panią Witek słuchaliśmy bardzo intensywnie – mówią naszemu reporterowi młodzi działacze. Na pytanie, czy zbierane przed startem kampanii podpisy wyrzucili, pada odpowiedź: „Tak, niestety”.
teraz odtwarzane
Co ze starymi podpisami? Zbiórka Rafała Trzaskowskiego w centrum Warszawy

W akcję włączyli się także prominentni politycy PO. „Pierwszy podpis poparcia dla Rafała Trzaskowskiego” – napisał poseł Michał Szczerba na Twitterze, dołączając zdjęcie ze zbiórki.

Rafał Trzaskowski „nie rozumie”

Pytany o te kwestie na konferencji prasowej kandydat KO stwierdził, że on „nie rozumie postępowania rządu”, który – jego zdaniem – stosuje kruczki prawne.

PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy

Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy – poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Wynika...

zobacz więcej

– Przecież wzór karty wyborczej jest określony przez ustawę – odpowiedział na pytania dziennikarzy, czy nie obawia się, że zbierane podpisy mogą zostać niezaakceptowane. Jego zdaniem, gdy marszałek Sejmu Elżbieta Witek wyznaczyła termin wyborów rozpoczęło się zbieranie podpisów.

– Mam wrażenie, ze już dawno rozpoczęło się zbieranie podpisów, przynajmniej od wielu, wielu minut. Przecież te wzory zostały rozesłane po całej Polsce, bo to przecież można było robić, można się było przygotowywać do zbierania podpisów – zaznaczył.

Odnosząc się do kolejnych pytań o formularze do zbiórki stwierdził z kolei: „Byłem w bardo wielu miejscach Polski i nigdzie nie słyszałem słowa »formularz«”.

teraz odtwarzane
Konferencja Rafała Trzaskowskiego i pytania o zbiórkę podpisów

Wybory prezydenckie 2020. Elżbieta Witek ogłosiła datę

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała 28 czerwca jako datę wyborów prezydenckich. – Wybór prezydenta to polska racja stanu – podkreśliła na...

zobacz więcej

Zdecyduje PKW

Jak ustalił portal tvp.info w źródłach zbliżonych do PKW, by nie dopuścić do zaakceptowania zebranych wcześniej nielegalnie podpisów, Komisja prawdopodobnie opublikuje nowy wzór formularzy do ich zbierania. Ma się on nieznacznie różnić od dotychczasowego.

Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej przekazał nam, że sędziowie zebrali się właśnie na posiedzeniu, ewentualne decyzje poznamy więc dopiero po jego zakończeniu.

W zeszłym tygodniu portal tvp.info ujawnił, że podpisy były zbierane nielegalnie m.in. pod kandydaturą Rafała Trzaskowskiego w Warszawie, jeszcze przed oficjalnym startem kampanii.

Opublikowaliśmy też nagranie, na którym widać, jak zbierane są podpisy. Informację o nielegalnej zbiórce podpisów udało nam się potwierdzić na miejscu, a biuro prowadzi radna Koalicji Obywatelskiej Bożena Manarczyk, której w kampanii samorządowej osobistego poparcia udzielił Rafał Trzaskowski.

Nowy wzór kart oznaczałby, że zebrane na starych formularzach podpisy nadają się jedynie do kosza.

źródło:
Zobacz więcej