Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Były sekretarz generalny PO dyrektorem Teatru Bagatela

Andrzej Wyrobiec uzyskał głosy 5 z 9 członków komisji konkursowej (fot. arch. PAP/Jacek Bednarczyk)

Były sekretarz generalny Platformy Obywatelskiej i były wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec został nowym dyrektorem Teatru Bagatela w Krakowie – poinformował tamtejszy Urząd Miasta. Stanowisko dyrektora artystycznego obejmie Krzysztof Materna. Zmiany są następstwem m.in. zarzutów o mobbing i molestowanie, jakie pod koniec ubiegłego roku poprzedniemu dyrektorowi Henrykowi Jackowi S. stawiały pracujące w teatrze kobiety, w tym także aktorki.

Dyrektor Bagateli na urlopie. „Nie nam oceniać, czy zarzuty są słuszne”

Nie nam oceniać, czy zarzuty ws. dyrektora są słuszne. Poprosiliśmy go, aby na czas ich wyjaśnienia nie pełnił funkcji – poinformowała we wtorek...

zobacz więcej

Jak czytamy we wtorkowym komunikacie na stronie internetowej miasta Krakowa, „Andrzej Wyrobiec zaproponował najbardziej interesujący, autorski program koncepcji organizacyjnej, finansowej i programowej teatru”.

„Dał się poznać jako strateg, a jednocześnie menedżer świadomy wyzwań stojących przed teatrem jako zespołem pracowników. Jest liderem na trudne czasy i szansą na znalezienie złotego środka w trudnym wyzwaniu, jakim jest myślenie o efektywności zarządzania, a zarazem koncyliacyjnym podejściu do zespołu targanego ogromnymi sporami wewnętrznymi i doświadczonego trudną sytuacją związaną z odwołaniem poprzedniego dyrektora” – wskazano.

Majchrowski mówi o wyzwaniach

Z takiego wyboru zadowolony jest prezydent miasta Jacek Majchrowski. „Przed Teatrem Bagatela niełatwe zadanie utrzymania równowagi finansowej instytucji, utrzymania niemałego zespołu artystycznego, technicznego, a zarazem pełnego wykorzystania jego potencjału” – wskazał i dodał, że „wyzwaniem pozostają także ważne inwestycje »Bagateli«, rozwój infrastruktury i zwiększenie sukcesu teatru w pozyskiwaniu środków zewnętrznych”.

Majchrowski poinformował, że funkcję dyrektora artystycznego instytucji pełnił będzie z kolei reżyser, aktor, satyryk i producent telewizyjny Krzysztof Materna.

Są zarzuty dla dyrektora Teatru Bagatela

Są zarzuty dla dyrektora Teatru Bagatela w Krakowie. W miejscowej prokuraturze okręgowej zakończyło się przesłuchanie Henryka Jacka S. Wieloletni...

zobacz więcej

„W tej konfiguracji doświadczony menedżer i jedna z najbardziej wyrazistych i popularnych postaci polskiego życia kulturalnego, stanowią obietnicę sukcesu »Bagateli«” – ocenił Majchrowski. Wyraził również nadzieję, że „będzie to sukces mierzony w kategoriach finansowych, artystycznych, organizacyjnych i wizerunkowych, ale ostatecznie także frekwencyjnych”. Dziewięcioosobowa komisja w głosowaniu jawnym wyłoniła kandydata na stanowisko dyrektora Andrzeja Wyrobca, który uzyskał pięć głosów.

Kim jest Andrzej Wyrobiec?

Nowy szef Bagateli urodził się w 1964 r. w Chrzanowie, jest absolwentem Historii i Studium Dziennikarskiego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i studiów podyplomowych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie na kierunku Rachunkowość i Finanse.

W latach 1989-94 był dyrektorem programowym Studenckiego Centrum Kultury „Pod Jaszczurami” i dyrektorem studenckich festiwali piosenki w Krakowie. Do 2006 r. prowadził działalność gospodarczą; był wspólnikiem, prokurentem i członkiem zarządu w agencji reklamowej.

Zasiadał w Radzie Nadzorczej Radia Kraków S.A. (2002-2006), a w okresie 2007-2009 był wiceprzewodniczącym Rady Nadzorczej MPL Kraków – Balice Sp. z o.o. W latach 2005-14 był radcą Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie. W 1991 r. wstąpił do Kongresu Liberalno-Demokratycznego. Był członkiem Unii Wolności, a od 2001 r. Platformy Obywatelskiej.

Szef finansów kampanii Komorowskiego

Są zarzuty dla dyrektora Teatru Bagatela

Są zarzuty dla dyrektora Teatru Bagatela w Krakowie. W miejscowej prokuraturze okręgowej zakończyło się przesłuchanie Henryka Jacka S. Wieloletni...

zobacz więcej

Był zastępcą skarbnika (2006-09), a potem skarbnikiem PO (2009-10) oraz pełnomocnikiem finansowym wszystkich komitetów wyborczych PO. W 2010 r. został pełnomocnikiem finansowym komitetu wyborczego kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego. Od 2010 do 2013 r. był sekretarzem generalnym Platformy Obywatelskiej; w 2014 r. został podsekretarzem stanu w ministerstwie kultury. W styczniu bieżącego roku objął stanowisko dyrektora Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, wcześniej sprawując tam stanowisko wicedyrektora.

Mobbing i molestowanie – śledztwo trwa

Umowa z dotychczasowym dyrektorem Henrykiem Jackiem S., który kierował Bagatelą ponad 20 lat, od 1 września 1999 r. do 31 stycznia 2020 r., została rozwiązana po tym, jak prokuratura postawiła mu zarzuty molestowania seksualnego i łamania praw pracowniczych. Za te czyny grozi mu do trzech lat pozbawienia wolności.

O molestowanie i mobbing dyrektora oskarżyła grupa kobiet, m.in. aktorek Bagateli. Jak informowała prokuratura, S. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Śledztwo w tej sprawie trwa.

źródło:

Zobacz więcej