RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Piontkowski: Wrześniowa podwyżka dla nauczycieli obowiązuje

Szef MEN mówił o wystawianiu ocen i pomocy dla uczniów oraz nauczycieli (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Szef MEN mówił o wystawianiu ocen i pomocy dla uczniów oraz nauczycieli (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Szef MEN Dariusz Piontkowski powiedział, że zawsze jest niewielka grupka dzieci i młodzieży, która nie realizuje obowiązku nauki. – W takich sytuacjach powinna interweniować szkoła, nie ma różnicy, że dotyczy do też zajęć online. Następnym krokiem jest interwencja burmistrza lub prezydenta miasta – wskazał pytany o dzieci, które zniknęły z „radarów szkolnych”.

„Szkoła z TVP” schodzi z anteny, ale będzie dostępna na VOD

1,6 tys. lekcji, 200 nauczycieli z całej Polski, 11 zaangażowanych w projekt ośrodków regionalnych, a przed telewizorami – setki tysięcy widzów....

zobacz więcej

Piontkowski, który był gościem Polskiego Radia 24 był między innymi pytany o uczniów, którzy nie uczestniczą w zajęciach on-line. Jego zdaniem zawsze jest niewielka grupka dzieci i młodzieży, która nie realizuje obowiązku nauki. – W takich sytuacjach powinna interweniować szkoła – wskazał i dodał, że następnym krokiem jest interwencja burmistrza lub prezydenta miasta, który powinien przymusić rodziców, by ich dzieci realizowały obowiązek szkolny.

– I ta sama zasada dotyczy kształcenia na odległość – wyjaśnił Piontkowski. Wskazał, że to nauczyciela trzeba zapytać co zrobił by dowiedzieć się co dzieje się z takim uczniem. – To w pierwszej kolejności do nauczycieli pytanie – powiedział szef MEN. – To samo tyczy się prezydentów dużych miast, jak choćby pana Trzaskowski, u którego ludzie interweniują twierdząc, że podobno około 600 uczniów nie uczestniczy w zajęciach. Jest pytanie co pan Trzaskowski zrobił, żeby tę sytuację wyjaśnić – pytał gość programu. Jego zdanie trudno sobie wyobrazić, by minister edukacji sprawdzał co w danej szkole się dzieje, bo to należy do kompetencji samorządów.

Dariusz Piontkowski wyraził też nadzieję, że powrót do szkoły będzie możliwy po wakacjach. Wyjaśnił, że dni wolne wypadające w czerwcu z powodu egzaminów i matur spowodowały , że ostatecznie zdecydowano się nie wznawiać systematycznej nauki przed końcem roku szkolnego.

Kolonie i obozy dla dzieci i młodzieży: MEN podał szczegółowe wytyczne

Ministerstwo edukacji opublikowało wytyczne, które będą obowiązywały w tym roku podczas organizacji wypoczynku wakacyjnego dzieci i młodzieży....

zobacz więcej

By też pytany, czy zgodnie z zapowiedziami nauczyciele dostaną we wrześniu tego roku podwyżkę.

– Na razie budżet nie został znowelizowany. Subwencja, zakładająca także środki na podwyższone wynagrodzenia nauczycieli od września, jest systematycznie wypłacana samorządom. Dopóki budżet nie został zmieniony, ta podwyżka obowiązuje – odpowiedział szef MEN.

Zgodnie z ustawą budżetową na 2020 r. płace nauczycieli mają wzrosnąć o 6 proc. od września tego roku. W tzw. ustawie okołobudżetowej zapisano, że nauczyciele mają otrzymać podwyżkę nie później niż do 30 września 2020 r., z wyrównaniem od 1 września.

W związku z zaplanowaną podwyżką zwiększona została subwencja oświatowa: wynosi 49 mld 835 mln 775 tys. zł, jest wyższa od ubiegłorocznej o 6,2 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej