Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Rzecznik rządu: Planujemy pomoc przedsiębiorcom w kolejnych miesiącach

Warunki budżetowe pozwalają na dalszą pomoc osobom dotkniętym skutkami kryzysu (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Zakładamy instrumenty dodatkowej pomocy dla przedsiębiorców w kolejnych miesiącach – mówił rzecznik rządu Piotr Müller. Przypomniał też o pakiecie wsparcia wynegocjowanym w ramach Unii Europejskiej, który uzupełni dotychczasowe środki finansowe.

Die Welt chwali Polskę: Uniknęła kryzysu euro, uchodźców, a pandemia ją wzmocni

„Ani zapaść na rynkach finansowych, ani kryzys migracyjny właściwie nie dotknęły Polski. Ma to swoje przyczyny ekonomiczne, polityczne i...

zobacz więcej

Rzecznik rządu w Polskim Radiu został zapytany o przygotowanie rządu na wsparcie firm w kolejnych miesiącach.

– Zakładamy instrumenty dodatkowej pomocy w kolejnych miesiącach. W ramach dyskusji w Unii Europejskiej udało się wynegocjować potężny pakiet wsparcia z funduszy odbudowy Europy. To też będzie element, który uzupełni środki finansowe, tak aby polskie przedsiębiorstwa przeszły przez ten czas lepiej niż inne państwa – powiedział.

– Szacujemy, że stopa bezrobocia za ten rok będzie między 5 a 6 proc. – około 6 proc., a może trochę więcej – dodał rzecznik rządu Piotr Müller.

Zapewniał przy tym, że zabezpieczeniem przed nadmiernym wzrostem stopy bezrobocia jest wzrost liczby miejsc pracy o ok. 2 mln na przestrzeni ostatnich czterech lat.

Według danych GUS stopa bezrobocia na koniec grudnia 2019 r. wyniosła 5,2 proc. W kwietniu 2020 r. wyniosła 5,8 proc. wobec 5,4 proc. w marcu.

Rzecznik rządu pytany o propozycję bonu turystycznego w wysokości 1000 zł odparł, że trwają analizy dotyczące sposobu pomocy sektorowi turystycznemu.

Zapewniał również, że warunki budżetowe pozwalają na dalszą pomoc osobom, które zostały dotknięte skutkami kryzysu. Wśród działań rządu zabezpieczających budżet wymienił m.in. emitowanie obligacji, zwiększenie zadłużenia, co w jego opinii jest możliwe m.in. przez wcześniejsze obniżenie długu publicznego w stosunku do PKB i założenia budżetu bez deficytu.

źródło:
Zobacz więcej