SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

„Dam koszty – sprzedam faktury” i pranie pieniędzy. CBA zatrzymało dwie kobiety

Grupa przestępcza działała przez blisko dekadę – wynika z ustaleń śledztwa (fot. CBA, zdjęcie ilustracyjne)
Grupa przestępcza działała przez blisko dekadę – wynika z ustaleń śledztwa (fot. CBA, zdjęcie ilustracyjne)

7 proc. wartości pobierano jako wynagrodzenie za wystawianie nierzetelnych faktur. Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego w postępowaniu dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali dwie kobiety – potwierdził portalowi tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Wcześniej śledczy ujawnili mechanizm, jak w internecie i wiadomościach mailowych przedsiębiorcom wysyłano ogłoszenia: „DAM KOSZTY – SPRZEDAM FAKTURY”.

Biznesmeni zatrzymani „na gorącym uczynku” przez CBA. W tle łapówka i miejski ratusz

Na „gorącym uczynku” funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali dwóch biznesmenów, którzy powoływali się na wpływy, m.in. w...

zobacz więcej

Zatrzymane osoby usłyszą w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu zarzuty udziału w zorganizowanej grupy przestępczej.

– Grupa działała w latach 2010-19. Jak ustalili śledczy, zatrzymane osoby w ramach funkcjonowania grupy przyjmowały na swoje rachunki bankowe prowizje od przedsiębiorców, stanowiące wynagrodzenia za wystawienie nierzetelnych faktu – mówi nam rzecznik Biura. Ustalenia śledczych wskazują, że było to 7 proc. od wartości faktury.

Kobiety działały na zlecenie organizatora procederu i otrzymywały część z przekazywanych na ich rachunki prowizji. Zostały zatrzymane przez funkcjonariuszy łódzkiej delegatury Biura.

Zarzuty, które usłyszą zatrzymane, dotyczą udziału w zorganizowanej grupy przestępczej działającej w celu osiągnięcia wielomilionowych korzyści majątkowych, prania brudnych pieniędzy.

Jak wyjaśnia Brodowski, do tej sprawy agenci CBA zatrzymali wcześniej jedną osobę, która usłyszała podobne zarzuty w prokuraturze. Sąd zastosował wobec niej tymczasowy areszt.

CBA podkreśla, że pracujący w ramach tego postępowania agenci ujawnili mechanizm sprzedaży kosztów za pomocą zamieszczanych na stronach internetowych oraz wysłanych do przedsiębiorców drogą e-mailową ogłoszeń: „DAM KOSZTY – SPRZEDAM FAKTURY”.

Śledczy ustalili, że przyszłym klientom oferowano zmniejszenie podatków bez narażenia ich na sankcje ze strony organów ścigania, zapewniając tym samym o bezpieczeństwie transakcji. To tylko jeden z wielu wątków śledztwa.

źródło:
Zobacz więcej