Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Św. Jan Paweł II honorowym obywatelem miasta. Radni KO mają problem

Większość radych KO nie umiała jednak konkretnie określić, jak zagłosowałaby, gdyby uchwała znalazła się na sesji rady miasta (fot. Shutterstock/BobNoah)

W Bydgoszczy szef klubu radnych PO – Jakub Mikołajczak zasugerował w ostatnim czasie odebranie Honorowego Obywatelstwa Miasta Bydgoszczy św. Janowi Pawłowi. Radni pytani przez portal TVP3 Bydgoszcz mieli jednak wątpliwości.

Bydgoszcz: Radny PO chce pozbawić Jana Pawła II honorowego patronatu

Jakub Mikołajczak – szef klubu radnych PO w Bydgoszczy zasugerował odebranie Honorowego Obywatelstwa Miasta Bydgoszczy św. Janowi Pawłowi II. Jak...

zobacz więcej

W zeszłym tygodniu jednym z gości na antenie TVP3 Bydgoszcz był szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Jakub Mikołajczak. W trakcie programu zasugerował, że po nowym filmie braci Sekielskich, będzie rozważane odwołanie św. Jana Pawła II jako Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy. – Wtedy będziemy rozmawiać na ten temat. Niewykluczone, że patroni miasta będą zmieniani, co się w historii działo. Patronów się powołuje, odwołuje. Nic nie jest wieczne, a warto rozmawiać, bo prawda nas wyzwoli – mówił w programie „Rozmowa Dnia” .

Portal TVP3 Bydgoszcz postanowił sprawdzić, jakie zdanie w sprawie Honorowego Obywatelstwa Miasta Bydgoszczy św. Jana Pawła II mają wszyscy miejscy radni. Spośród 31 radnych tylko jeden nie odpowiedział na pytanie zadane przez portal, które brzmiało następująco: „W związku z zasugerowaniem przez radnego KO Jakuba Mikołajczaka, by odebrać Honorowe Obywatelstwo Miasta Bydgoszczy św. Janowi Pawłowi II, zwracam się z zapytaniem: Jak zagłosowałby/zagłosowałaby Pan/Pani (ZA, PRZECIW, WSTRZYMUJĘ SIĘ), gdyby na sesji pojawiła się uchwała znosząca Honorowe Obywatelstwo Miasta Bydgoszczy św. Janowi Pawłowi II?”.

Jak się okazuje 15 radnych zdecydowanie opowiedziałoby się przeciw uchyleniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Bydgoszczy św. Janowi Pawłowi II. Pięciu wstrzymałoby się od głosu. Natomiast 10 nie potrafiło wskazać jednej z trzech możliwych odpowiedzi – za, przeciw, wstrzymuję się.

Najwięcej wątpliwości mają radni Koalicji Obywatelskiej. Większość z nich nie potrafiła przewidzieć, jak zagłosowałaby, gdyby uchwała znalazła się na sesji rady miasta. Jednoznacznie określić swoje stanowisko umieli Radni SLD, niezależni oraz Prawa i Sprawiedliwości.

źródło:
Zobacz więcej