RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczerski: Musimy odzyskać kontrolę nad wybrzeżem [WIDEO]

Przekop Mierzei Wiślanej zmieni położenie Polski na mapie geopolitycznej – uważa szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. W jego opinii ta inwestycja ma duże znacznie „z punktu widzenia polskiej suwerenności”. – Stawką wyborów prezydenckich jest, czy te inwestycje zostaną zrealizowane, czy nie – podkreślił gość programu „#Jedziemy” w TVP Info.

Trzaskowski chce odłożenia budowy CPK i przekopu Mierzei Wiślanej

Budżet CPK powinien zostać przekazany na poduszkę antykryzysową, budżet PFN – na pomoc szpitalom, a środki na Przekop Mierzei Wiślanej – na premie...

zobacz więcej

Według ministra Szczerskiego odzyskanie kontroli nad wybrzeżem w rejonie Zalewu Wiślanego ma duże znaczenie przede wszystkim dla polskiej gospodarki.

– On jest istotny po pierwsze dlatego, że daje Polsce miejsca pracy; dlatego, że daje szanse na rozwój gospodarczy jednego z ważniejszych regionów Polski, który przez wiele lat był zapomniany – zauważył.

Podkreślił, że przekop Mierzei Wiślanej jest „jest ważny także w wymiarze regionalnym”, ponieważ otwiera „dostęp do portów Zalewu Wiślanego”. – Oznacza także otwarty dostęp do mórz międzynarodowych dla naszych partnerów ze wschodu – Białorusi czy Ukrainy.

Jak zauważył minister, przekop wpisuje się w projekt Trójmorza. – Jest ważny w sensie europejskim, bo Europa dzisiaj po pandemii chce się rozwijać poprzez wielkie europejskie inwestycje, poprzez właśnie wykorzystanie środków inwestycyjnych na to, żeby rozwijać gospodarkę – powiedział Szczerski.

„Nie mamy żadnych opóźnień przy przekopie Mierzei Wiślanej”

Nie mamy żadnych opóźnień przy przekopie Mierzei Wiślanej, prace są realizowane zgodnie z harmonogramem – zapewnił w sobotę minister gospodarki...

zobacz więcej

Według prezydenckiego ministra przekop Mierzei Wiślanej ma też znaczenie z punktu widzenia polskiej suwerenności.

– Musimy odzyskać suwerenność nad naszymi własnymi wodami terytorialnymi, nad swoim wybrzeżem, które jest dodatkowo położone w newralgicznym geopolitycznie fragmencie Europy, na styku między wschodnią flanką NATO i sąsiadami NATO ze Wschodu – zaznaczył.

– To się wpisuje we wszystkie trzy wymiary – polskiej gospodarki, polskich miejsc pracy, polskiej infrastruktury, regionalnej spójności, regionalnego znaczenia, podmiotowości regionów i europejskiego planu – odbudowy gospodarki po kryzysie – zaznaczył. Jak ocenił, „to wszystko jest bardzo spójne”.

– Suwerenność egzekwuje się także w relacjach międzynarodowych, także cząstkowych umowach, także w cząstkowych sprawach, gdzie po prostu albo odzyskujemy podmiotowość, jesteśmy samodzielni i sami decydujemy o swoim losie, albo też ktoś inny nam tę swobodę decyzji, podmiotowość, ogranicza – powiedział.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej