RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Portret autorstwa Jana Matejki wystawiony na aukcję

„Portret prof. dr. Karola Gilewskiego”, który powstał w 1872 r., to przykład najlepszego malarstwa portretowego Jana Matejki (fot. Materiały prasowe)

Obraz Jana Matejki „Portret prof. dr. Karola Gilewskiego” będzie licytowany 2 czerwca na aukcji Domu Aukcyjnego Polswiss Art. „Arcydzieło wyceniono na 5 mln zł” - poinformowali organizatorzy aukcji.

Epidemia koronawirusa atakuje sztukę. Obraz van Gogha zniknął z zamkniętego muzeum

Obraz Vincenta van Gogha „Ogród przy plebanii w Nuenen wiosną” został skradziony z amsterdamskiego muzeum Singer Laren – poinformował w...

zobacz więcej

– Jeśli 2 czerwca na aukcji w Domu Aukcyjnym Polswiss Art licytacja osiągnie tę kwotę, obraz stanie się najdrożej sprzedanym dziełem w Polsce – zaznacza Marta Rydzyńska - dyr. marketingu Polswiss Art.

Według Iwony Buchner, prezes Domu Aukcyjnego Polswiss Art, od pewnego czasu następuje renesans myślenia o sztuce jako dobrej inwestycji. Polswiss Art przygotował właśnie aukcję z myślą o inwestycji kapitału. Na tej aukcji licytowanych będzie ponad 90 dzieł.

„Portret prof. dr. Karola Gilewskiego”, który powstał w 1872 r., to przykład najlepszego malarstwa portretowego Jana Matejki, uznawanego za największego polskiego artystę XIX wieku. Obraz zaginął po wystawie polskiej sztuki w Wiedniu w 1915 r. i uznawany był za zaginiony przez 100 lat, aż do ponownego pojawienia się za granicą w 2015 r.

Karol Gilewski żył w latach 1831-71, był wybitnym lekarzem, prekursorem wielu nowatorskich zabiegów ratujących życie, społecznikiem i prywatnie przyjacielem artysty. Medyczne wykształcenie zdobył w Wiedniu. Uzyskał stopień magistra położnictwa, doktora chirurgii i operatora. Osiągnięcia w dziedzinie laryngologii i ginekologii zapewniły mu sławę i rozpoznawalność nazwiska w środowisku lekarskim.

Oto dwa obrazy Picassa, których jeszcze nikt nie widział

„Kobieta i gitara” z 1910 r. oraz „Mandolina i gitara” z 1913 r. to dwa kubistyczne obrazy Pabla Picassa, które przedstawiono publiczności po raz...

zobacz więcej

Jako pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie, przeprowadził zabieg laryngotomii. W wieku 30 lat wrócił z Wiednia do Krakowa, gdzie kierował medycyną sądową, cztery lata później objął krakowską klinikę chorób wewnętrznych. Rok przed swoją śmiercią został dziekanem wydziału lekarskiego i dyrektorem zakładów klinicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zmarł w wieku zaledwie 39 lat, zaraziwszy się od pacjenta – można przeczytać w opisie obrazu w katalogu wystawy i aukcji.

„Portret prof. dr. Karola Gilewskiego” powstał na zamówienie wdowy po słynnym lekarzu. Matejko znał osobiście lekarza, ponieważ nieraz sam się u niego leczył.

Malarz przedstawił Karola Gilewskiego w ujęciu 3/4. Jest to dosyć rzadko spotykana forma portretu, która jednak pozwala na ukazanie postaci niemal w całości, z jednoczesnym zachowaniem pewnej bliskości na poziomie kadrowania.

Lekarz ubrany jest w czarny frak, na szyi ma łańcuch dziekański Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tło stanowi wnętrze biblioteki. Otwarta księga medyczna i stetoskop, rozłożone na pokrytym bordowym suknem stole, są atrybutami jego zawodu, ale też i hołdu złożonego pracy portretowanego.

„Tak charakterystyczne dla Matejki oddanie rodzaju materii, koloru, każdego niuansu fizjonomii, stanowi o niesamowitej przyjemności przebywania z tą pracą oraz świadomości, że mamy do czynienia z prawdziwym arcydziełem. Nie bez znaczenia jest fakt, że 100 lat historii obrazu, do 2015 r. nie jest zupełnie znanych. Ostatnia wzmianka o tym portrecie pochodzi z 1915 r., kiedy to był pokazywany na wystawie w Wiedniu. Historycy sztuki znali go tylko z fotografii” – napisano w katalogu.

Aukcja Dzieł Sztuki, na której pójdą pod młotek dzieła takich artystów, jak m.in. Jacek Malczewski, Roman Kramsztyk, Henryk Stażewski, Leon Tarasewicz, odbędzie się bez udziału publiczności.  

źródło:
Zobacz więcej