Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Jest zdrowy, ale może być niebezpieczny. Jak przyrządzać szczaw, by nie szkodził?

Szczaw zawiera spore ilości żelaza i witaminy C (fot. arch.PAP/Grzegorz Michałowski)

Szczaw to roślina ceniona ze względu na bardzo wysoką zawartość witaminy C i żelaza. Ale są w nim też duże ilości kwasu szczawiowego, który – przyjmowany w dużych ilościach – może zaszkodzić. Żeby zneutralizować negatywne działanie tej substancji, wystarczy jednak odpowiednio przygotowywać szczaw albo łączyć go z odpowiednimi produktami.

„Eliksir młodości”. Sprawdź, jakie dokładnie ma zalety

Choć mniej popularny od innych, dobrze znanych superproduktów, pyłek pszczeli ma szansę dołączyć do kanonu tzw. superfoods. Wszystko za sprawą jego...

zobacz więcej

Szczaw jest tani, a jak ktoś zna miejsca, w którym rośnie, to jest wręcz darmowy. A może być składnikiem wielu smacznych dań, na czele z popularną zupą szczawiową. Do tego jest zdrowy, bo zawiera spore ilości żelaza i witaminy C. Ale, jak wiele rzeczy, wymaga umiaru.

Kwas szczawiowy wypłukuje z organizmu wapń, co może prowadzić do osteoporozy. Poza tym może przyczynić się do powstawania kamieni w nerkach. Dlatego w jednej porcji potrawy nie powinno go być więcej niż 100 gram.

Kwas szczawiowy znajdziemy również w rabarbarze, szpinaku, botwince, a nawet kawie i herbacie (80 proc. szczawianów w naszej diecie pochodzi właśnie z tych napojów). W dniu, w którym jemy szczaw, lepiej zrezygnować z innych produktów.

Zupę szczawiową podaje się z jajkiem i śmietaną, bo zawarty w nich wapń w pewnym stopniu neutralizuje działanie kwasu. Do dań ze szczawiem warto też dodawać ser żółty i biały, jogurt czy szprotki. Godne polecenia są też produkty bogate w witaminę D, które ułatwiają wchłanianie wapnia, na przykład pieczarki, tuńczyk, śledź lub kurczak.

Warto również wiedzieć, że ilość szczawianów możemy zredukować o połowę poprzez gotowanie szczawiu w wodzie.

źródło:
Zobacz więcej