Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Trump: Wszyscy Amerykanie są słusznie oburzeni zabójstwem George'a Floyda

Prezydent Donald Trump poszedł na miejsce protestów (fot. PAP/EPA/SHAWN THEW)

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał gubernatorów do wykorzystania oddziałów Gwardii Narodowej przeciwko wandalizmowi w trakcie protestów, które odbywają się w USA w związku ze śmiercią czarnoskórego George'a Floyda. Zaznaczył, że jest sojusznikiem „wszystkich protestujących pokojowo”.

Tragedia w czasie zamieszek w USA. Zastrzelony jeden z protestujących

W Stanach Zjednoczonych kolejną noc trwają zamieszki połączone z protestami po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Jedno z nielegalnych...

zobacz więcej

Trump zapowiedział, że jeśli władze stanowe i miejskie nie zaprowadzą porządku, to użyje do pomocy amerykańskiego wojska. – Moim podstawowym i najważniejszym obowiązkiem jako prezydenta jest obrona naszego wspaniałego kraju i ludzi – zaczął swoje wystąpienie w Ogrodzie Różanym Trump.

Zapewnił, że wszyscy Amerykanie są „słusznie oburzeni” zabójstwem George'a Floyda. – Jestem sojusznikiem wszystkich protestujących pokojowo – zastrzegł. Potępił jednocześnie akty wandalizmu podczas protestów. Niektóre z nich nazwał „aktami wewnętrznego terroryzmu”. Dla łamiących prawo zapowiedział surowe kary.

– Poprosiłem każdego gubernatora, by użył Gwardii Narodowej w takiej liczbie, byśmy zdominowali ulice. (...) Jeśli miasto czy stan odmówią podjęcia działań koniecznych do obrony życia i mienia ich mieszkańców, to rozmieszczę amerykańskie wojsko i szybko rozwiążę problem za nich – oświadczył.

Antifa zaatakowała mężczyznę za flagę USA

Napastnik z Antify zaatakował mężczyznę trzymającego amerykańską flagę na demonstracji w Portland w USA. Przez cały kraj przetaczają się zamieszki...

zobacz więcej

Mobilizacja

Powiedział, że natychmiastowo mobilizuje wszystkie możliwe federalne cywilne i wojskowe środki, by powstrzymać zamieszki i plądrowanie. Trump zakończył swoje przemówienie w Ogrodzie Różanym Białego Domu bez odpowiadania na pytania dziennikarzy. W trakcie jego przemowy z oddali słychać było ostrzegawcze strzały policji do demonstrujących przed rezydencją prezydenta.

Po przemówieniu prezydent wyszedł z Białego Domu i stanął na chwilę przed ewangelickim kościołem św. Jana. W nocy z niedzieli na poniedziałek w czasie zamieszek podpalono tam piwnicę. Ogień szybko ugaszono; w poniedziałek wejścia do kościoła i piwnicy zabito deskami.

By dojść do kościoła, Trump wyszedł na ulicę przed placem Lafayette'a, która od kilku dni jest epicentrum protestów. By zapewnić prezydentowi bezpieczne przejście, policja rozproszyła demonstrantów przy użyciu gazu łzawiącego. Wśród okrzyków demonstrantów ustawionych za barierkami Trump stał przez chwilę przed kościołem, trzymając w prawej dłoni Biblię. Wraz z częścią personelu, który opuścił z nim rezydencję, pozował do zdjęć, po czym wrócił do Białego Domu.

Zabójstwo Floyda przez policję pod koniec maja w Minneapolis stało się zarzewiem protestów, które rozgorzały w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, w tym w Waszyngtonie. W trakcie demonstracji dochodzi do starć z funkcjonariuszami i zamieszek. Dla wielu obywateli USA zabicie 46-letniego Afroamerykanina to nie odosobniony incydent, ale przykład systemowego przyzwolenia na przesadną agresję policji, szczególnie wobec osób czarnoskórych.

źródło:

Zobacz więcej