Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Koroner: George Floyd został zabity; przed śmiercią zażywał narkotyki

Śmierć George'a Floyda wywołała falę protestów w USA (fot. PAP/EPA/TANNEN MAURY)

Przyczyną śmierci George'a Floyda było zabójstwo – napisano w raporcie koronera po oficjalnej sekcji zwłok 46-letniego Afroamerykanina, który zmarł w wyniku interwencji policji. Jego śmierć wywołała falę protestów i zamieszek w wielu miastach Stanów Zjednoczonych.

Kto skorzysta na zamieszkach w USA. Ocenia amerykanista

– Pojawiają się opinie, że te wydarzenia są wykorzystywane przez lewicę, anarchistów, a nawet środowiska Demokratów przeciw Trumpowi. (...) Pod te...

zobacz więcej

W raporcie wskazano, że bezpośrednią przyczyną śmierci było „zatrzymanie krążenia i oddechu w wyniku ucisku szyi”. Zawarto też informację o tym, że Floyd był chory na serce. Ustalono również, że niedługo przed śmiercią zażywał metamfetaminę, a także fentanyl, niezwykle groźny narkotyk.

46-letni Afroamerykanin zmarł podczas aresztowania w Minneapolis w stanie Minnesota, gdy został brutalnie przytrzymany przez policjanta, który został już aresztowany.

Od tygodnia, od śmierci George'a Floyda, dochodzi do demonstracji przeciwko brutalności policji i zamieszek w wielu miastach, w tym w Waszyngtonie.

Prezydent Donald Trump polecił wysłanie na ulice Waszyngtonu uzbrojonego wojska i policji, by zapobiec zamieszkom, podczas których dochodzi do rabunków, aktów wandalizmu i niszczenia mienia.

W orędziu do Amerykanów zapowiedział „mobilizację wszystkich federalnych środków cywilnych i wojskowych, by zatrzymać zamieszki i rabunki”. Na razie działania gubernatorów nie doprowadziły do zatrzymanie protestów.

Rodzina George'a Floyda poinformowała, że jego pogrzeb odbędzie się 9 czerwca w Houston w Teksasie.

źródło:
Zobacz więcej