Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Koronakryzys. Kanada potrzebuje imigrantów

Na brak rąk do pracy narzeka rolnictwo (fot. Pexels)

Przyjazd 370 tys. imigrantów w tym roku zakładały plany kanadyjskiego rządu. Imigranci wspierają rozwój gospodarczy kraju i będą potrzebni do odbudowy po wygaśnięciu epidemii koronawirusa. Gospodarka już traci z powodu mniejszej liczby nowo przybyłych.

Niemcy bardziej obawiają się o gospodarkę niż o własne zdrowie

Zdecydowana większość Niemców w okresie epidemii bardziej martwi się negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi niż własnym zdrowiem – wynika z...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Kanada prawie całkowicie opierała swój wzrost na imigrantach, więc spadająca imigracja zagraża wzrostowi gospodarczemu - zauważył w jednym z nowych raportów Royal Bank of Canada (RBC), największy z kanadyjskich banków. Minister ds. imigracji Marco Mendicino powiedział niedawno agencji The Canadian Press, że imigracja jest trwałą wartością i taka pozostanie w czasach po COVID-19. Kiedy imigranci zaczną znów przyjeżdżać do Kanady – nie wiadomo. Premier Justin Trudeau mówił w maju, że jego zadaniem „jest przede wszystkim dbałość o Kanadyjczyków”.

Tuż przed wprowadzeniem obostrzeń związanych z pandemią rząd ogłaszał plany zakładające przyjazd do Kanady ponad miliona osób, które w ramach programów imigracyjnych uzyskałyby prawo stałego pobytu i pracy w latach 2020-2022. W marcu liczba nowych stałych rezydentów była mniejsza o 30 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, liczba zagranicznych pracowników w rolnictwie była mniejsza o 45 proc., podobnie liczba zagranicznych studentów.

W opublikowanym na stronach RBC raporcie, ekonomista banku Andrew Agopsowicz napisał, że „pośród możliwych ofiar są sektory, w których stale brakuje pracowników – rynki wynajmu i budowy mieszkań w miastach, budżety uniwersytetów”. „Kanada będzie potrzebować młodszej i rosnącej populacji, by utrzymać wzrost i zrekompensować bezprecedensowy wzrost deficytu budżetowego, który pojawił się w odpowiedzi na kryzys” – dodał.

Zastrzyk gotówki

Jeśli restrykcje będą obowiązywały także latem, do Kanady przyjedzie w tym roku o 170 tys. mniej imigrantów – oszacował. Tymczasem na przykład zagraniczni studenci i uczniowie przynoszą kanadyjskiej gospodarce 21,6 mld dolarów kanadyjskich rocznie, w tym 6 mld to wpływy z czesnego.

Prezydent: Dzięki inwestycji w Policach powstaną nowe miejsca pracy

zobacz więcej

Według danych statystycznych, ubiegłoroczny wzrost liczby mieszkańców Kanady o 580 tys. osób to w 80 proc. imigracja, z której dwie trzecie to osoby między 25. a 54. rokiem życia.

„Bez imigracji w ciągu minionych 15 lat Kanada postarzałaby się tak jak w latach 90. Japonia. Obecnie jesteśmy jednym z najmłodszych krajów G7(...) PKB prawie wszystkich dużych kanadyjskich miast rosło szybciej niż średnia krajowa, co jest odbiciem dużej liczby mieszkańców – imigrantów” – napisał Agopsowicz.

Minister ds. imigracji Marco Mendicino mówił w ubiegłym tygodniu parlamentarzystom, że aktualizacja rządowych planów imigracyjnych będzie przedstawiona jesienią. Wskazał jednocześnie na znaczenie pracy nowych imigrantów podczas pandemii.

– Bez imigrantów nie moglibyśmy zapewnić żywności Kanadyjczykom przy utrzymaniu niskich cen, nie dałoby się wspierać pracowników pierwszego kontaktu bez imigracji – argumentował.

Jak istotni są zagraniczni pracownicy dla kanadyjskiej gospodarki, widać było od marca, gdy na problemy z przyjazdem zatrudnianych co roku pracowników skarżyli się farmerzy. Rząd zlikwidował ograniczenia ich przyjazdu po zamknięciu granic i mimo że jedynym obostrzeniem nakładanym na zagranicznych pracowników rolnych jest dwutygodniowa kwarantanna, a rząd w jednym z programów pomocowych przeznaczył 1,5 tys. dolarów kanadyjskich na pracownika, by pokryć koszty związane z kwarantanną, problem nadal istnieje. Władze prowincji Quebec przeznaczyły dodatkowo po 100 dolarów kanadyjskich tygodniowo dla lokalnych bezrobotnych jeśli zdecydują się pracować przynajmniej trzy dni w tygodniu na farmach.

źródło:

Zobacz więcej