Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Szef WHO liczy na kontynuowanie współpracy z USA

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus (fot. WHO)

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził nadzieję na kontynuowanie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi. W piątek prezydent USA Donald Trump ogłosił, że jego kraj zrywa relacje z tą agendą ONZ.

Donald Trump: USA zrywają relacje z WHO

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent USA Donald Trump skrytykował chiński rząd za „nadużycia”, obwiniając Pekin i Światową Organizację...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Trump wielokrotnie oskarżał WHO o sprzyjanie Chinom. Jego zdaniem reakcja organizacji na wybuch epidemii koronawirusa nie była odpowiednia, ponieważ Chiny „całkowicie ją kontrolują”. Prezydent oskarżył też władze w Pekinie o wywieranie presji na WHO i nieprzesyłanie obowiązkowych reportów.

Jednak szef WHO podczas codziennej konferencji prasowej wyraził nadzieję, że jego organizacja będzie w stanie kontynuować wieloletnią współpracę z USA.

– Wkład i hojność Stanów Zjednoczonych na rzecz ogólnoświatowego zdrowia były ogromne przez wiele dziesięcioleci i przyczyniły się w wielkim stopniu do poprawy zdrowia publicznego na całym globie – powiedział Tedros, według Agencji Reutera, „próbując ratować stosunki”.

Chiny ostro zareagowały na ruch Trumpa, nazywając go egoistycznym i wynikającym z kapryśnej polityki administracji USA, która „uzależniona” jest od opuszczania międzynarodowych gremiów i traktatów.

Tedros przyznał również, że dowiedział o decyzji USA z mediów, a nie z formalnej komunikacji ze strony amerykańskiego rządu. Odmówił odpowiedzi na dalsze pytania dotyczące stanowiska USA.

źródło:

Zobacz więcej