RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Protesty w USA a epidemia. „Nie obróćmy zwycięstwa w klęskę”

W mieście Nowy Jork wprowadzono godzinę policyjną (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)
W mieście Nowy Jork wprowadzono godzinę policyjną (fot. PAP/EPA/JUSTIN LANE)

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ostrzegł, że masowe protesty i zamieszki mogą zniweczyć sukcesy w walce z epidemią. Poinformował również o najniższej w ostatniej dobie liczbie nowych przypadków, a także zgonów z powodu koronawirusa. – Nie znamy skutków, jakie zgromadzenia masowe mogą mieć na COVID-19 (...). Nie obróćmy zwycięstwa w klęskę – zaapelował. Wprowadził również godzinę policyjną.

Tragedia w czasie zamieszek w USA. Zastrzelony jeden z protestujących

W Stanach Zjednoczonych kolejną noc trwają zamieszki połączone z protestami po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Jedno z nielegalnych...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Podczas konferencji prasowej wyliczał, że szpitale przyjmują coraz mniej pacjentów w związku z epidemią. Niższa jest liczba intubacji, a także zgonów. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich 54, najmniej od wybuchu pandemii, w porównaniu z 56 w poprzednich 24 godzinach.

Za duży sukces gubernator uznał fakt przeprowadzenia w niedzielę 50 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym tylko 1000 z wynikiem pozytywnym. Podkreślił, że od wtorku zachodnia część stanu powinna przejść do drugiej fazy reaktywowania gospodarki. W stolicy stanu, Albany, ma to nastąpić w środę.

– Przeszliśmy od najgorszej sytuacji do ponownego reaktywowania gospodarki, od najgorszej sytuacji do (zmniejszenia liczby) zgonów do 54 w ciągu 50 dni, przeszliśmy od najgorszej sytuacji do ponownego reaktywowania gospodarki w 93 dni – powiedział Cuomo. – Zrobiliśmy to, ponieważ w Nowym Jorku byliśmy twardzi i nieustępliwi – podkreślił.

Według ostatnich danych do poniedziałku rano w stanie Nowy Jork odnotowano 370 770 potwierdzonych przypadków COVID-19. Liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 23 905.

Kto skorzysta na zamieszkach w USA. Ocenia amerykanista

– Pojawiają się opinie, że te wydarzenia są wykorzystywane przez lewicę, anarchistów, a nawet środowiska Demokratów przeciw Trumpowi. (...) Pod te...

zobacz więcej

Liczne demonstracje

Gubernator odniósł się do protestów, jakie ogarnęły wiele miast w kraju po tym, gdy w trakcie zatrzymania w Minneapolis zmarł 46-letni Afroamerykanin George Floyd, któremu policjant przez niemal dziewięć minut przyciskał kolanem szyję, mimo że mężczyzna nie mógł oddychać. W opinii Cuomo w większości stanu demonstracje miały spokojny przebieg. Zaniepokoiła go natomiast sytuacja w mieście Nowy Jork.

Podkreślił, że solidaryzuje się z uczestnikami manifestacji. Zwracając jednak uwagę na przypadki grabieży, zniszczeń, plądrowania sklepów, akcentował, że nie tylko nie służy to właściwym celom protestów, jakim jest położenie kresu brutalności policji. Wzmacnia to również argumenty politycznych przeciwników demonstracji wrogich wszelkim zmianom. – Przemoc zaciemnia słuszność przesłania. (...) Jeśli są grabieże, ludzie, którzy nie chcą zmian, sprowadzą teraz wszystko tylko do grabieży – argumentował Cuomo.

Za oburzające uznał między innymi zachowanie pokazywanych na filmach w mediach społecznościowych funkcjonariuszy wjeżdżających samochodami w tłum ludzi czy zdzierających im maseczki przed użyciem gazu pieprzowego. – Gdybym był tylko Andrew Cuomo z Queensu, powiedziałbym, że ten facet powinien zostać zwolniony. „Wjedź samochodem w tłum, powinieneś zostać zwolniony”. Jako gubernator (muszę przestrzegać) prawa, będą procesy – wyjaśniał przypominając, że powierzył dochodzenie prokurator generalnej stanu Letitii James.

Cuomo zapowiedział również wprowadzenie w mieście Nowy Jork godziny policyjnej. – Rozmawiałem z burmistrzem Nowego Jorku, będzie godzina policyjna, która naszym zdaniem może być pomocna. Co ważniejsze, nastąpi wzmocnienie sił – wyjaśnił.

Godzina policyjna będzie obowiązywać od godziny 23 czasu lokalnego do 5 rano. Zacznie wzmocnione zostaną siły policyjne na ulicach miasta. – W niedzielę wieczorem patrolowało około czterech tysięcy funkcjonariuszy. Tego wieczoru będzie ich dwukrotnie więcej, około ośmiu tysięcy – mówił gubernator.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej