Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Zmarł pomysłodawca Igrzysk Europejskich

Słoweniec w ostatnich latach był przewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz wiceszefem FIS (fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH)

W wieku 78 lat zmarł jeden z najbardziej aktywnych działaczy sportowych Janez Kocijancic. Słoweniec w ostatnich latach był przewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz wiceszefem FIS.

Bramkarz do wymiany. Legia bliżej tytułu, koniec marzeń Lecha

Mickey van der Hart zawalił gola, który przesądził o wygranej Legii Warszawa z Lechem (1:0) w hicie 27. kolejki PKO Ekstraklasy. Porażka oznacza,...

zobacz więcej

O jego śmierci poinformował Słoweński Komitet Olimpijski, ale przyczyna zgonu nie została podana.

Kocijancic był nie tylko znany w świecie sportu. Był z wykształcenia prawnikiem, a zawodowo także politykiem i biznesmenem. Karierę zaczął od polityki. Już na studiach mocno angażował się w Centralnym Komitecie Stowarzyszenia Młodzieży. Później był ministrem w rządzie Stane Kavcica.

Potem aktywny był w biznesie. Został m.in. prezesem Interexport, a później Adria Airways (1982-93).

W latach 1974-84 był prezesem Słoweńskiego Związku Narciarskiego, a w 1991 został pierwszym w historii szefem Słoweńskiego Komitetu Olimpijskiego. Był nim przez 23 lata.

W 2017 roku został przewodniczącym Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich i to on był głównym pomysłodawcą Igrzysk Europejskich. Dostał wiele odznaczeń państwowych i był osobą niezwykle lubianą.

źródło:

Zobacz więcej