RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kazik: Jestem za ułaskawieniem Janusza Walusia

Janusz Waluś został skazany na dożywocie (fot. Reuters/Juda Ngwenya)
Janusz Waluś został skazany na dożywocie (fot. Reuters/Juda Ngwenya)

Najnowsze

Popularne

W 1993 r. południowoafrykański działacz polityczny narodowości polskiej Janusz Waluś zabił czarnoskórego lidera partii komunistycznej Chrisa Haniego, za co odsiaduje karę dożywotniego więzienia. Kazik Staszewski, lider zespołu Kult przyznał w rozmowie z portalem wp.pl, że jest za jego ułaskawieniem i uwolnieniem. – Chris Hani był politykiem bardzo radykalnym, który otwarcie nawoływał do holokaustu na białych – podkreśla muzyk.

Janusz Waluś coraz bliżej powrotu z więzienia w RPA do Polski?

Południowoafrykański resort spraw wewnętrznych przygotował dokumenty umożliwiające deportację Polaka skazanego na dożywicie za zabójstwo...

zobacz więcej

– Myślę, że Janusz Waluś już swoje odcierpiał, bo siedzi już chyba 28. rok w więzieniu – mówi Staszewski. Muzyk ocenił, że „była żona Chrisa Haniego postawiła sobie za punkt honoru, żeby sczezł do końca życia w więzieniu”. – A ona ma dosyć potężne wpływy – stwierdził.

W opinii Staszewskiego Hani „stanowił zagrożenie dla pokojowej transformacji od apartheidu do demokracji” i jego śmierć zmniejszyła niebezpieczeństwo grożące Białym.

– Zabójstwo jest zabójstwem, ale myślę, że Janusz Waluś już swoje odcierpiał – podsumował Staszewski.

Chris Hani był liderem Południowoafrykańskiej Partii Komunistycznej,; brał udział w rozmowach na temat zniesienia apartheidu. Zabójca Haniego Janusz Waluś został z początku skazany na karę śmierci, którą zmieniono potem na dożywocie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej