RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NBP wpłacił ponad 7 miliardów złotych do budżetu państwa

NBP podejmuje kroki, aby złagodzić negatywne skutki ekonomiczne pandemii Covid-19 (fot. Shutterstock/kolbet)

Narodowy Bank Polski wpłacił ponad 7,4 miliardów złotych do budżetu państwa. To 95 proc. zysku wypracowanego przez bank w ubiegłym roku – podał bank centralny.

Początek czerwca może przynieść wzrost cen do 5 groszy na litrze paliwa

To już ostatnie chwile tankowania benzyny i diesla za 3,99 zł – prognozuje e-petrol. Według BM Reflex początek czerwca może przynieść wzrosty...

zobacz więcej

„Wpłata tak znacznej kwoty do budżetu państwa jest możliwa dzięki skutecznym działaniom NBP, w tym dobrym decyzjom inwestycyjnym dotyczącym lokowania rezerw dewizowych” – wyjaśnił, cytowany w komunikacie, prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. Jego zdaniem w ubiegłym roku jedną z ważniejszych decyzji NBP był zakup 100 ton złota.

„Zasilenie budżetu państwa tak istotną kwotą oraz tegoroczne działania NBP będą wspierać polską gospodarkę i Polaków. W ostatnich miesiącach NBP podjął bowiem wiele kroków nakierowanych na łagodzenie negatywnych skutków ekonomicznych pandemii Covid-19” – dodał.

Prof. Adam Glapiński podkreśla, że NBP jako jeden z pierwszych banków centralnych w Europie wyprzedzająco zareagował na spodziewane pogorszenie sytuacji gospodarczej i już od połowy marca rozpoczął działania wspierające polską gospodarkę.

NBP poinformował, że główny wpływ na wielkość wyniku finansowego NBP za 2019 r. miały: wynik z zarządzania rezerwami dewizowymi w kwocie 7,6 mld zł oraz dodatni wynik z różnic kursowych w wysokości 5,6 mld zł.

„Na wynik finansowy NBP miały wpływ również m.in: koszty utworzenia rezerwy na pokrycie ryzyka zmian kursu złotego do walut obcych (2,8 mld zł), koszty prowadzenia polityki pieniężnej (1,4 mld zł), a także koszty działania i amortyzacji (1,2 mld zł)” – podał bank.

źródło:
Zobacz więcej