SERWIS

Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020

Prezydent: Dzięki inwestycji w Policach powstaną nowe miejsca pracy

– Instalacja Polimery Police Grupy Azoty zmieni oblicze mapy przemysłowej Polski, zmieni też miejsce Zachodniopomorskiego na tej mapie – powiedział prezydent Andrzej Duda w Policach. W niedzielę podpisano umowę kredytową dla Polimerów.

Grupa Azoty rozważa uruchomienie produkcji grafenu

Po tym jak Polska Grupa Zbrojeniowa i KGHM TFI wycofali się z finansowania prac nad grafenem, do gry wkracza chemiczny koncern. Wstępne analizy...

zobacz więcej

Andrzej Duda ocenił, że inwestycja Polimery Police jest „niewyobrażalnie ogromna i kosztochłonna, ale na światowym poziomie”.

Przypomniał, że kiedy mowa o inwestycji sięgającej 2 mld euro, to problem domknięcia finansowania robi się „poważny".

– W przypadku tej wielkiej inwestycji zrealizowano to założenie i stworzono mechanizm pozwalający zrealizować inwestycje za 7 mld zł. Wystarczy powiedzieć, że to dwa razy tyle, ile kosztowało wybudowanie gazoportu w Świnoujściu – stwierdził prezydent.

Jak podkreślił, inwestycja już się toczy i zmieni oblicze Polic jako miasta i jego pozycję na mapie przemysłowej Polski; zmieni też pozycję województwa zachodniopomorskiego na mapie przemysłowej kraju.

Na terenie zakładów w Policach zrealizowany zostanie projekt „Polimery Police”, umożliwiający produkcję niemal pół miliona ton polipropylenu rocznie. Wartość inwestycji to ok. 7 mld zł.

Uruchomienie produkcji w Policach w pełni zaspokoi potrzeby importowe Polski na to tworzywo.

400 nowym miejsc pracy

– Dzięki inwestycji Polimery Police powstanie 400 miejsc pracy, a pośrednio, wokół nowej fabryki, takich miejsc powstanie trzy razy więcej, a sama fabryka przyciągnie młodą kadrę inżynierską - powiedział prezydent.

– W Polsce będzie zakład, który będzie w ogromnym stopniu zabezpieczał europejskie, ale w jakiejś części i światowe zapotrzebowanie na polipropylen – powiedział prezydent.

Dodał, że dzięki tej inwestycji w Policach powstanie 400 miejsc pracy, a pośrednio, wokół nowej fabryki, takich miejsc powstanie trzy razy więcej, a sama fabryka przyciągnie młodą kadrę inżynierską.

NBP wpłacił ponad 7 miliardów złotych do budżetu państwa

Narodowy Bank Polski wpłacił ponad 7,4 miliardów złotych do budżetu państwa. To 95 proc. zysku wypracowanego przez bank w ubiegłym roku – podał...

zobacz więcej

– Przed objęciem urzędu prezydenta RP bardzo dużo mówiłem o potrzebie reindustrializacji Polski. Reindustrializacji w znaczeniu budowania właśnie nowoczesnego, innowacyjnego przemysłu, który będzie pokazem tego, jak ambitnym my jesteśmy narodem i społeczeństwem, jak ambitnym Polska jest państwem, które chce należeć do tych najlepiej rozwiniętych w Europie – powiedział Duda.

– Mamy koło zamachowe w postaci wielkich inwestycji prowadzonych przez spółki Skarbu Państwa – mówił z kolei wicepremier, minister aktywów państwowych, Jacek Sasin.

Na terenie polickich zakładów zrealizowane będzie przedsięwzięcie, umożliwiające produkcję niemal pół miliona ton polipropylenu rocznie. Produkcja ta w pełni zaspokoi potrzeby importowe Polski na to tworzywo. Wartość inwestycji to ok. 7 mld zł.

Jak podkreślił Sasin, 7 mld zł nie jest tylko planem, „ale czymś realnym, co ma oparcie w umowach, konkretnych decyzjach”. Wicepremier podziękował wszystkim, którzy podjęli „odważne” decyzje w tej sprawie.

Sasin podkreślił, że jest to „największa tego typu inwestycja w naszej części Europy”. Dodał, że właśnie takie wielkie inwestycje dają Polsce „wehikuł rozwojowy na najbliższe lata, dziesięciolecia”.

Premier: Trzeba wesprzeć branżę meblarską w przygotowaniu do skoku eksportowego

Trzeba wesprzeć branżę meblarską, by mogła przygotować się do skoku eksportowego – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas czwartkowej wizyty w...

zobacz więcej

W ocenie Sasina inwestycje tego typu dają też pewność i bezpieczeństwo, że światowy kryzys gospodarczy „będzie nas dotykał w mniejszym – być może – stopniu niż innych; właśnie dlatego, że mamy to koło zamachowe w postaci wielkich inwestycji prowadzonych zarówno przez spółki Skarbu Państwa, jak i inwestycje publiczne, chociażby infrastrukturalne”.

Prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki powiedział natomiast, że dzięki Polimerom Police Polska będzie mogła być eksporterem polipropylenu.

Jak przypomniał Wardacki, w trakcie przygotowań model inwestycji ewoluował – od początkowego pomysłu, by była to fabryka propylenu po zakład wytwórczy polipropylenu, dzięki czemu Polska przestanie być jego importerem, a stanie się eksporterem.

– To największa w Polsce inwestycja w branży chemicznej od wielu lat – podkreślał Wardacki. Jak zaznaczył, takie inwestycje nie mogą powstawać bez wsparcia i przychylności środowisk politycznych i rządowych. Prezes Azotów podziękował władzom oraz politykom, których pomoc „była w trudnych momentach nieoceniona”.

– Instytucje bankowe mają kluczowy udział w rozwoju gospodarczym kraju, co Alior Bank udowadnia stając się częścią tego niezwykłego projektu, jednej z największych inwestycji w polskim i europejskim przemyśle chemicznym – mówi cytowana w komunikacie pełniąca obowiązki prezes zarządu Alior Banku Iwona Duda. Jak dodała, „jako bank zaangażowany – a tak definiuję rolę Alior Banku – chcemy wspierać przedsiębiorców w osiąganiu ich celów, tym samym przyczyniając się do wzrostu znaczenia ekonomicznego Polski”.

Polimery Police to największy projekt inwestycyjny w historii Grupy Azoty – instalacja produkcyjna, która ma wytwarzać 437 tys. ton polipropylenu rocznie. Generalnym wykonawcą jest południowokoreańska spółka Hyundai Engineering. Plac pod budowę projektu Polimery Police przekazano generalnemu wykonawcy 7 stycznia 2020 r. Zgodnie z harmonogramem rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji ma nastąpić w czwartym kwartale 2022 r.

źródło:

Zobacz więcej