Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

UOKiK: Inspekcja Handlowa zakwestionowała ponad 25 proc. przebadanych zabawek

Jak informuje UOKiK, na zakwestionowanych zabawkach brakowało informacji o producencie czy ostrzeżeniach, instrukcji użytkowania lub znaku CE(fot. Thomas Trutschel/Photothek via Getty Images)

Inspektorzy Inspekcji Handlowej przebadali w zeszłym roku 2636 zabawek, z których zakwestionowali 703 (26,7 proc.). Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło spraw formalnych – poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Niebezpieczne zabawki za miliony euro. Policja zatrzymała dwóch przedsiębiorców

Włoska policja finansowa zarekwirowała 2,6 miliona zabawek, przypuszczalnie zagrażających zdrowiu dzieci. Artykuły o wartości około 4 milionów euro...

zobacz więcej

Na zakwestionowanych zabawkach brakowało informacji o producencie czy ostrzeżeniach, instrukcji użytkowania lub znaku CE. Urząd przypomina, że zamieszczając znak CE producent potwierdza, że jego zabawka spełnia wymagania określone w przepisach europejskich.

W 2019 r. pracownicy laboratoriów przebadali 517 zabawek, z czego w 181 stwierdzili niezgodności (35 proc. badanych w laboratorium zabawek). Najczęściej odpadały z nich małe części, które dziecko łatwo mogłoby połknąć; w maskotkach pękały szwy i w związku z tym wystawało wypełnienie.

Pracownicy laboratorium weryfikują również zawartość ftalanów w plastikowych zabawkach, występowanie alergenów czy węglowodorów aromatycznych.

„Co trzecia zabawka poddawana badaniom w laboratoriach UOKiK jest przez nas kwalifikowana do usunięcia z rynku” – informuje Urząd.

źródło:
Zobacz więcej