Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Wybory prezydenckie 2020. Elżbieta Witek ogłosiła datę

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek podała 28 czerwca jako datę wyborów prezydenckich. – Wybór prezydenta to polska racja stanu i prawo obywateli – podkreśliła na konferencji prasowej w Sejmie. Tym samym oficjalnie rozpoczęła się kampania. Kalendarz wyborczy pozytywnie zaopiniowała już Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy

Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy – poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. Wynika...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Konferencję prasową Elżbieta Witek zaczęła od kwestii zaplanowanych pierwotnie na 10 maja wyborów. Jak zaznaczyła, w czasie epidemii koronawirusa aktywność kandydatów przeniosła się do internetu. – Kampania cały czas trwała i wybory 10 maja powinny się odbyć, państwo było do tego przygotowane – stwierdziła marszałek Sejmu.

Witek: Opozycja nadal próbuje wprowadzić chaos

Jak dodała, prawo wyborcze to jedno z podstawowych praw każdego obywatela i „nie może być tak, że jakakolwiek partia polityczna uznaje, że ona ma prawo decydować, czy wybory się odbędą, czy nie”.

Przypomniała, jak Borys Budka jeszcze na początku kwietnia zapowiadał, że w Senacie zrobią wszystko, by wybory 10 maja się nie odbyły. W jej ocenie chodziło jedynie o to, by Koalicja Obywatelska mogła wymienić Małgorzatę Kidawę-Błońską. Marszałek wskazała na kolejne próby znalezienia kompromisowego rozwiązania, propozycję Jarosława Gowina zmian w konstytucji, które nie znalazły poparcia opozycji.

Jak zauważyła, polityczni rywale „torpedowali” każdy pomysł. –Zobaczyliśmy kolejną obstrukcję nie tylko w Senacie, gdy ustawa była trzymana 29 dni, ale też zaczęła się „akcja ulica, zagranica”, więc widać, że opozycja świetnie czuje się w chaosie, destrukcji i awanturze politycznej – powiedziała. Dodała, że „wcale nie było dobrej woli, żeby się porozumieć i żeby wybory się odbyły”.

teraz odtwarzane
Marszałek Sejmu: Opozycja cały czas próbuje wprowadzić chaos

Co, jeśli nie Trzaskowski? Schetyna ma „plan B” na II turę, podaje dwa nazwiska

Choć z ostatnich sondaży wynika, że do ewentualnej II tury wyborów prezydenckich oprócz Andrzeja Dudy największe szanse na wejście ma Rafał...

zobacz więcej

W opinii Witek, choć ustawa ws. wyborów została już przyjęta, destabilizacja państwa i próba wprowadzenia chaosu przez opozycję trwa nadal.

Marszałek Sejmu poinformowała, że podjęła decyzję na podstawie odpowiednich przepisów Konstytucji RP, Kodeksu wyborczego oraz ustawy z „2 czerwca 2020 roku o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r., z możliwością głosowania korespondencyjnego”.

– Zarządzam wybory prezydenta RP, datę wyborów zarządzam na niedzielę dnia 28 czerwca 2020, dni w których upływają terminy czynności wyborczych określa kalendarz wyborczy, stanowiący załącznik do niniejszego postanowienia – powiedziała.

Oznacza to, że ewentualna druga tura wyborów odbędzie się po dwóch tygodniach, 12 lipca 2020 roku.

Ustawa wyborcza już z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek ustawę o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. Ustawa przewiduje, że głosowanie odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie.

Kandydaci zgłoszeni do wyborów, które nie doszły do skutku, zgodnie z ustawą mogą wziąć udział w nowo rozpisanych wyborach bez konieczności ponownego zbierania 100 tys. podpisów poparcia.

Można jednak zgłaszać nowe kandydatury. Zbiórkę podpisów będzie więc musiał przeprowadzić kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

Ile czasu na zbiórkę podpisów?

W piątek 5 maja minie termin na zawiadamianie PKW o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na prezydenta, a także o uczestnictwie w wyborach przez komitety wyborcze zaakceptowane przez PKW w związku z wyborami prezydenta zarządzonymi na 10 maja. Do 10 czerwca komitety nowych kandydatów będą musiały złożyć wymagane 100 tys. podpisów poparcia.

Bezpieczeństwo podczas wyborów. Specjalne zasady ws. Covid-19

Dla członków komisji wyborczych maseczki FFP1 i rękawiczki zmieniane co godzinę. W lokalach płyny dezynfekcyjne i regularne wietrzenie. Tak mają...

zobacz więcej

Do 12 czerwca pełnomocnicy wyborczy będą mogli zgłaszać kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, zaś obwodowe komisje wyborcze zostaną powołane przez komisarzy wyborczych do 15 czerwca.

13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Głosowanie korespondencyjne – zdecyduje PKW

Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek ministra zdrowia uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.

Również do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

Godziny otwarcia lokali

28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

źródło:
Zobacz więcej