Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Uchwała PKW ws. majowych wyborów już w Dzienniku Ustaw

Teraz decyzja ws. terminu wyborów prezydenckich należy do marszałek Sejmu Elżbiety Witek (fot. Mateusz Wlodarczyk/NurPhoto via Getty Images)

Uchwała Państwowej Komisji Wyborczej z 10 maja 2020 r. ws. stwierdzenia braku możliwości głosowania na kandydatów w wyborach prezydenta została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Marszałek Sejmu ma teraz 14 dni na zarządzenie wyborów.

Sondaż: jaki termin wyborów? Wyniki jednoznaczne

Koalicja rządząca z politykami Prawa i Sprawiedliwości na czele przekonuje, że wybory prezydenckie powinny odbyć się 28 czerwca. W poniedziałek...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. Państwowa Komisja Wyborcza stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że nie było „możliwości głosowania na kandydatów”. Jak dodano, fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały Państwowej Komisji Wyborczej w Dzienniku Ustaw.

Sejm uchwalił nową ustawę dotyczącą tegorocznych wyborów prezydenckich 12 maja. Przewidziano w niej, że głosowanie odbędzie się metodą „mieszaną” – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie. Choć ustawa zakłada możliwość ponownej rejestracji kandydatów, którzy mieli wziąć udział w wyborach prezydenckich 10 maja (bez konieczności ponownego zbierania podpisów poparcia), to daje też prawo startu nowym kandydatom.

13 maja ustawa trafiła do Senatu. Senackie komisje mają wrócić do jej rozpatrywania w poniedziałek.

źródło:

Zobacz więcej