RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

1 nowa wiadomość

Zamieszki w USA. Podpalenia, kradzieże, starcia z policją [RELACJA]

(fot. Richard Tsong-Taatarii/Star Tribune via Getty Images)
(fot. Richard Tsong-Taatarii/Star Tribune via Getty Images)

W wielu miastach w USA rozgorzały zamieszki po śmierci 46-letniego czarnoskórego George’a Floyda, który zmarł w poniedziałek w wyniku brutalnego zatrzymania przez policję w Minneapolis. Policjant, który miał doprowadzić do śmierci mężczyzny, usłyszał zarzut morderstwa.

Nie musisz odswieżać strony.
Relacja live odświeża się automatycznie.
22:16 07.06.2020
Podczas niedzielnych protestów w Brukseli przeciw brutalności policji doszło do plądrowania sklepów i ataków na funkcjonariuszy. Wieczorem w mieście jest wielu funkcjonariuszy i przemieszczanie się jest utrudnione. Nad miastem latają helikoptery.
22:02 07.06.2020
Dziesiątki demonstrantów zebrało się w niedzielę przed konsulatem USA w Hongkongu, protestując przeciwko rasizmowi i brutalności policji po śmierci George’a Floyda.
21:55 07.06.2020
Kilka tysięcy osób wzięło w niedzielę udział w Hiszpanii w manifestacjach przeciwko rasizmowi oraz brutalności policji. Protesty mają związek ze śmiercią Afroamerykanina George'a Floyda, który 25 maja zginął w Minneapolis w USA podczas zatrzymania przez policję. Najliczniejsze protesty odbyły się w Madrycie, Barcelonie, Bilbao i San Sebastian.
20:49 07.06.2020
W geście poparcia dla protestów wywołanych śmiercią George’a Floyda południowokoreański zespół muzyczny BTS przekazał 1 mln dolarów na rzecz ruchu Black Lives Matter.
20:43 07.06.2020
W Londynie demonstranci ponownie namalowali sprayem napisy na cokole stojącego na Parliament Square pomnika Winstona Churchilla. Podobny taki incydent miał miejsce w sobotę.
20:27 07.06.2020
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił wycofanie żołnierzy Gwardii Narodowej ze stolicy kraju, Waszyngtonu. Żołnierze formacji zostali wysłani na ulice miasta, by wspomagać miejscową policję w obliczu niepokojów, wywołanych śmiercią George'a Floyda.
20:27 07.06.2020
Bokserski mistrz świata wagi ciężkiej Anthony Joshua podczas wystąpienia w trakcie marszu protestacyjnego w jego rodzinnym Watfordzie porównał rasizm do pandemii wirusa. – Wciąż nie ma skutecznego lekarstwa, ciągle wymyka się spod kontroli – podkreślił Brytyjczyk.
20:12 07.06.2020
Podczas protestu w Bristolu, w którym brało udział około 10 tys. osób, demonstranci zrzucili z cokołu wykonany z brązu pomnik Edwarda Colstona, a następnie pomalowali go sprayem, przeciągnęli przez miasto i wrzucili do rzeki Avon. Śledztwo w tej sprawie wszczęła lokalna policja.
16:21 07.06.2020
Prezydent USA Donald Trump poinformował na Twitterze, że w związku z uspokojeniem się sytuacji w Waszyngtonie wydał rozkaz, aby Gwardia Narodowa zaczęła się wycofywać.
16:18 07.06.2020
W Ghanie odprawiono nabożeństwo żałobne poświęcone George’owi Floydowi.
15:54 07.06.2020
Na Małym Rynku w Krakowie odbywa się marsz pamięci George'a Floyda.
15:49 07.06.2020
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio ogłosił w niedzielę, wcześniej niż oczekiwano, zniesienie godziny policyjnej w mieście. Na decyzję miał wpływ pokojowy charakter protestów przeciw brutalności policji w ostatnich dniach.
15:49 07.06.2020
Jestem zbulwersowany śmiercią George'a Floyda, powinno być tam realizowane postępowanie prokuratorskie, ale potępiam wszelkie akty przemocy, chuligaństwa i wandalizmu - tak do śmierci Floyda i fali protestów, które trwają w USA odniósł się podczas "Q&A" na Facebooku, prezydent Andrzej Duda.
15:17 07.06.2020
Londyńska policja poinformowała w niedzielę, że czternastu jej funkcjonariuszy odniosło obrażenia podczas zamieszek towarzyszących sobotniemu protestowi ruchu Black Lives Matter w Londynie przeciwko brutalności amerykańskiej policji.
15:16 07.06.2020
Berlińska policja poinformowała, że zatrzymała 93 osoby w związku z sobotnią demonstracją w stolicy Niemiec przeciwko rasizmowi i brutalności amerykańskiej policji. Większość osób zatrzymano po zakończeniu głównego wiecu - podaje agencja AP.
15:08 07.06.2020
Nieznani sprawcy ponownie pomalowali pomnik Tadeusza Kościuszki. Monument stoi przy placu Żelaznej Bramy w Warszawie. To drugi tego typu incydent w tym tygodniu. Jak informuje rzeczniczka warszawskiego ratusza Karolina Gałecka, ktoś namalował czarną farbą napis „Black Lives Matter”.
15:07 07.06.2020
Wielotysięczny wiec przeciwko rasizmowi odbył się w niedzielę w Rzymie. Jego uczestnicy oddali hołd zabitemu przez policjanta w Minneapolis George'owi Floydowi, przyklękając na ponad osiem minut, ile trwała jego agonia.
23:11 06.06.2020
W demonstracjach przeciwko brutalności policji, zorganizowanych w sobotę w wielu francuskich miastach, wzięło udział ok. 23 tys. ludzi, z czego 5,5 tys. w samym Paryżu – poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych.

Mimo zakazów i ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa przez Paryż, Bordeaux, Lyon, Lille, Rennes i Marsylię przeszły marsze upamiętniające George'a Floyda – 46-letniego Afroamerykanina, który zmarł pod koniec maja podczas brutalnego zatrzymania policyjnego.
23:09 06.06.2020
W sobotę wieczorem, pod koniec spokojnego w większości protestu ruchu Black Lives Matter, doszło w Londynie do starć grupy uczestników z policją. Starcia miały miejsce w rządowej dzielnicy Whitehall, niedaleko rezydencji premiera przy Downing Street.

Jak relacjonuje stacja Sky News, około 400-500 uczestników demonstracji zaczęło rzucać butelkami i innymi przedmiotami w policję. Gdy funkcjonariusze próbowali zaprowadzić porządek i usunąć protestujących, doszło do starć. W ich trakcie jeden z policjantów spadł z konia, ten zaś spłoszył się i uciekł. Na razie policja nie podała, w jakim stanie jest funkcjonariusz. Wiadomo natomiast, że doszło do pierwszych aresztowań.
21:48 06.06.2020
Trener koszykarzy San Antonio Spurs Gregg Popovich uważa, że od postawy białych mieszkańców USA w dobie protestów po śmierci George'a Floyda będzie zależeć to, jak Stany Zjednoczone walczyć będą w przyszłości z rasizmem. – Musimy sami działać, bez względu na konsekwencje – powiedział.
20:55 06.06.2020
Brytyjski artysta street artowy Banksy opublikował w sobotę swoje nowe dzieło, które zainspirowane zostało śmiercią George'a Floyda i wyraża poparcie dla ruchu Black Lives Matter.

20:50 06.06.2020
Nowojorska policja jest krytykowana za reakcję na protesty przeciwko brutalności funkcjonariuszy, które wybuchły po śmierci George'a Floyda. Mieszkańcy narzekają na agresywne rozpędzanie uczestników zgromadzeń w czasie godziny policyjnej. Władze tłumaczą działania służb i zapowiadają ich analizę.
19:24 06.06.2020
W całej Francji manifestowano przeciwko brutalności policji. W wielu miastach - w tym w Paryżu - demonstrowano mimo zakazu prefektur, które kierowały się względami sanitarno-epidemiologicznymi.

Manifestowano na znak protestu przeciwko zabiciu przez policjantów George’a Floyda w Stanach Zjednoczonych, ale także wspominano ofiary brutalności francuskiej policji - głównie Adama Traore, który w 2016 roku zginął po zatrzymaniu na posterunku w departamencie Oise na północ od Paryża.
19:19 06.06.2020
Ponad 100 osób protestowało w sobotę w stolicy Bułgarii, Sofii, przeciw rasizmowi po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda podczas brutalnego zatrzymania przez policję.
19:10 06.06.2020
Rycerze Kolumba zaapelowali do katolików o udział w nowennie w intencji jedności narodowej i położenia kresu rasizmowi. Nowenna, która ma rozpocząć się 7 czerwca, ma być także panaceum na niepokoje społeczne, jakie wybuchły na ulicach amerykańskich miast po śmierci George'a Floyda z rąk policjanta w Minneapolis.
19:07 06.06.2020
Protestujący w Berlinie uczcili George’a Floyda 8 minutami i 46 sekundami ciszy, gdyż tyle trwało konanie Afroamerykanina przyduszonego kolanem przez policjanta w Minneapolis.
18:59 06.06.2020
Mimo deszczowej pogody i apeli rządu o powstrzymanie się od demonstracji z powodu koronawirusa, tysiące osób uczestniczyły w sobotę w Londynie w proteście po śmierci George'a Floyda, Afroamerykanina, który zmarł w trakcie brutalnej interwencji policyjnej.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock oraz minister spraw wewnętrznych Priti Patel przekonywali, że podzielają oburzenie po śmierci Floyda, wzywali jednak ludzi, by nie zapominali, że koronawirus pozostaje zagrożeniem, i by w imię wspólnego bezpieczeństwa powstrzymali się od protestów.
17:44 06.06.2020
W sobotę przed ambasadą USA w Warszawie odbył się protest w związku ze śmiercią George'a Floyda. Manifestujący wyrażali swój sprzeciw wobec rasizmu i brutalnym zachowaniom amerykańskiej policji wobec Afroamerykanów. Sobotni protest zorganizowała koalicja Zjednoczeni Przeciw Rasizmowi.
16:29 06.06.2020
Nowojorscy prokuratorzy nie zamierzają oskarżać demonstrantów, którzy zostali zatrzymani za drobne przewinienia podczas protestów przeciwko brutalności policji. Oddalane będą sprawy dotyczące między innymi złamania godziny policyjnej. Nie oznacza to, że ci którzy dopuścili się poważnych przestępstw pozostaną bezkarni. Za atak na policjanta czy plądrowanie sklepów staną przed sądem.
16:27 06.06.2020
57 policjantów w Buffalo, którzy służą w jednostkach specjalnego reagowania, złożyło w piątek rezygnację z tej służby po tym, gdy dwójkę ich kolegów zawieszono po incydencie, w którym przypadkowo obrażeń doznał 75-letni mężczyzna.

Do zajścia doszło w czwartek w Buffalo, w stanie Nowy Jork podczas protestów przeciwko brutalności policji z Minneapolis czego efektem była śmierć Afroamerykanina George Floyda.

Interweniujący funkcjonariusz jednostki lekko popchnął 75-letniego mieszkańca Buffalo, który upadł i uderzył głową w chodnik. Mężczyzna doznał wstrząsu mózgu. Został przewieziony do szpitala. Nagranie wideo obrazujące to wydarzenie oglądały miliony ludzi. Dwóch funkcjonariuszy zaangażowanych w incydent zostało natychmiast zawieszonych przez kierownictwo w obowiązkach. Solidaryzując się z nimi, pozostali policjanci służący w jednostce reagowania kryzysowego zrezygnowali ze służby w niej, wciąż pozostając w policji.

Według ostatnich informacji mężczyzna jest w poważnym, ale stabilnym stanie. Lekarze wierzą, że szybko powróci do zdrowia.
16:26 06.06.2020
Komisarz nowojorskiej policji (NYPD) Dermot Shea zawiesił w piątek dyscyplinarnie dwóch funkcjonariuszy, których budzące oburzenie interwencje podczas protestów w ub. tygodniu zarejestrowano na wideo. W mieście kolejny dzień z rzędu odbyły się protesty, w tym także po godzinie policyjnej.
16:22 06.06.2020
W trakcie antyrasistowskich protestów w USA demonstranci często wyładowują swój gniew na symbolach Konfederacji. Dochodzi do niszczenia budzących od lat kontrowersje pomników dawnych secesjonistów. W Richmond usunięty ma zostać pomnik generała Roberta E. Lee.
16:20 06.06.2020
Dziesiątki tysięcy Australijczyków demonstrowały w sobotę w Sydney, Brisbane i Melbourne przeciwko rasizmowi, solidaryzując się z protestami w USA przeciwko brutalności policji po zabiciu pod koniec maja w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda.
16:19 06.06.2020
Dziesiątki tysięcy ludzi na Wyspach demonstruje przeciwko rasizmowi, w geście solidarności po zabójstwie George'a Floyda przez amerykańską policję. Wychodząc na ulice mieszkańcy Królestwa zignorowali obowiązujące prawo i apele polityków, by nie łamać zasad związanych z epidemią koronawirusa.
07:05 05.06.2020
W trakcie antyrasistowskich protestów w USA demonstranci często wyładowują swój gniew na symbolach Konfederacji. Dochodzi do niszczenia budzących od lat kontrowersje pomników dawnych secesjonistów. W Richmond usunięty ma zostać pomnik generała Roberta E. Lee.
06:40 05.06.2020
Słabną protesty odbywające się przed Białym Domem w związku z zabójstwem przez policję George'a Floyda. W czwartek wieczorem czasu miejscowego przed prezydencką rezydencją demonstrowało kilkaset osób; na ulicach stolicy USA jest też mniej służb bezpieczeństwa.
02:28 05.06.2020
W Minneapolis zakończyły się uroczystości żałobne George'a Floyda. Jego pamięć uczczono 8 minutami i 46 sekundami ciszy. Tyle bowiem trwało duszenie Floyda przez policjanta podczas jego zatrzymania. – Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla takiego podstępowania (policjanta) – powiedział podczas czwartkowych uroczystości pastor Al Sharpton.

Wcześniej przed konduktem żałobnym przewożącym trumnę z ciałem Floyda uklęknął szef policji w Minneapolis Medaria Arradondo.
(fot. Joana Toro / VIEWpress via Getty Images)
02:22 05.06.2020
Protesty trwają także w wielu innych miastach USA. Setki osób demonstrują, na razie pokojowo, w Los Angeles, Atlancie, Nowym Jorku i Waszyngtonie.

Z obawy przed zamieszkami środki bezpieczeństwa ponownie wzmocniono w Waszyngtonie przed Białym Domem.
02:16 05.06.2020
Tysiące ludzi wzięły udział na nowojorskim Brooklynie w wiecu ku pamięci George'a Floyda. Brat zabitego ponowił wezwanie do kontynuowania protestów zastrzegając, że powinny mieć pokojowy przebieg. – Powiem to jeszcze raz: jestem dumny z protestów, ale nie jestem dumny z destrukcji. Mój brat tego nie popierał – podkreślił w krótkim wystąpieniu Terrence Floyd.

Na zgromadzenie przybyło wielu lokalnych polityków, w tym burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio. Został on powitany buczeniem. Mimo wezwań organizatorów o uszanowanie charakteru uroczystości tłum skandował: „Nie mogę oddychać”, „Zrezygnuj”, „Wstrzymaj fundusze dla policji”.
21:55 04.06.2020
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wezwał w czwartek uczestników protestów w USA, by poddali się testom na obecność koronawirusa. Wzywał także prokuratorów o stawianie w stan oskarżenia osobników wykorzystujących demonstracje do grabieży i niszczenia majątku.
20:22 04.06.2020
Pod ambasadą USA w czwartkowe popołudnie odbył się protest przeciwko rasizmowi w związku ze śmiercią George'a Floyda.
16:37 04.06.2020
W centrum Brooklynu funkcjonariusze aresztowali około 12 pasażerów miejskiego autobusu. Niektórzy z nich krzyczeli, że nie zamierzają przestrzegać godziny policyjnej.
16:36 04.06.2020
Tysiące ludzi demonstrowały w środę w Nowym Jorku przeciw brutalności policji. Demonstranci zgromadzili się m.in. przed oficjalną rezydencją burmistrzów, Gracie Mansion. Wiele osób, które później nie podporządkowały się zasadom godziny policyjnej, trafiło do aresztu.
16:35 04.06.2020
– Czarne życia zawsze się liczyły. Zawsze byliśmy ważni, zawsze coś znaczyliśmy, zawsze odnosiliśmy sukcesy niezależnie od wszystkiego. A teraz, gdy nadszedł najwyższy czas, nie zamierzam milczeć – krzyczał John Boyega, aktor znany m.in. z „Gwiezdnych wojen” w trakcie antyrasistowskiej demonstracji.
15:22 04.06.2020
15:19 04.06.2020
W Chicago - licząc od soboty - zatrzymano co najmniej 1773 osoby, w Nowym Jorku też ponad 1,7 tys. W Minneapolis i Saint Paul - 604, a w Waszyngtonie - 404.
15:19 04.06.2020
Od początku protestów w USA policja zatrzymała ponad 11 tys. osób demonstrantów - wynika z obliczeń portalu BuzzFeed. W samym Los Angeles odnotowano ok. 2,7 tys. zatrzymań.
15:15 04.06.2020
W Waszyngtonie znacznie zwiększono liczebność funkcjonariuszy Gwardii Narodowej i sił bezpieczeństwa.
14:42 04.06.2020
14:40 04.06.2020
Mówiąc o reakcję władz USA na zamieszki w kraju po zabiciu przez policjanta w Minneapolis czarnoskórego mężczyzny, amerykański ambasador przy OBWE James S. Gilmore powtórzył w Wiedniu za prezydentem Donaldem Trumpem, że wszyscy byli zszokowani i przerażeni brutalną śmiercią George'a Floyda.
14:39 04.06.2020
Jak pisze dziennik "The Washington Post" władze niektórych z dużych miast zdecydowały się znieść godzinę policyjną, albo nie egzekwować jej przestrzegania, ponieważ protesty mają w większości pokojowy charakter. Na taki krok zdecydowała się m.in. burmistrz Seattle.
14:36 04.06.2020
Przez Waszyngton przeszło w środę kilka antyrasistowskich i antypolicyjnych marszów. Nie doszło do poważnych incydentów, ani aktów wandalizmu; pod Białym Domem było znacznie spokojniej niż podczas ubiegłego weekendu. W mieście obowiązuje godzina policyjna, a jej przestrzegania pilnują tysiące funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.
14:35 04.06.2020
W czwartek nad ranem w Nowym Jorku uzbrojony w nóż mężczyzna kilkakrotnie dźgnął nim policjanta, przejął jego służbową broń i ranił z niej dwóch kolejnych funkcjonariuszy zanim nie został przez nich postrzelony - relacjonuje Reuters zauważając, że władze nie potwierdziły, że atak miał związek z nocnymi protestami.
14:35 04.06.2020
W środę wieczorem setki tysiące ludzi w wielu amerykańskich miastach dziewiątą noc z rzędu protestowało przeciwko brutalności policji. Zgromadzenia miały w większości pokojowy charakter, chociaż odbyły się mimo ogłoszonej w wielu miejscach godziny policyjnej.
05:08 04.06.2020
Przez Waszyngton przeszło w środę kilka antyrasistowskich i antypolicyjnych przemarszów. Nie doszło do poważnych incydentów; pod Białym Domem jest znacznie spokojniej niż podczas ubiegłego weekendu.
00:55 04.06.2020
Od początku protestów w USA policja zatrzymała ponad 11 tys. osób demonstrantów - wynika z obliczeń portalu BuzzFeed. W samym Los Angeles odnotowano ok. 2,7 tys. zatrzymań.

W Chicago - licząc od soboty - zatrzymano co najmniej 1773 osoby, w Nowym Jorku też ponad 1,7 tys. W Minneapolis i Saint Paul - 604, a w Waszyngtonie - 404.
00:00 04.06.2020
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo wzywał w środę nowojorczyków do przestrzegania godziny policyjnej. W szóstym dniu protestów zatrzymano 200 osób.
23:36 03.06.2020
Wydano nakazy aresztowania trzech policjantów obecnych przy zatrzymaniu George'a Floyda - poinformował w środę prokurator generalny Minnesoty Keith Ellison. Postawiono im zarzuty pomocy oraz nakłaniania do morderstwa.
20:40 03.06.2020
Organizacja Black Lives Matter UK odcięła się od demonstracji w stolicy Wielkiej Brytanii. Przekazała, że zorganizowali ją lokalni działacze z Londynu.
20:26 03.06.2020
Prezydent USA Donald Trump określił w środę jako fałszywe doniesienia mediów, że w trakcie protestów po zabiciu przez policjanta w Minneapolis czarnoskórego George'a Floyda, schował się w podziemnym schronie pod Białym Domem. Wyjaśnił, że jedynie dokonał jego inspekcji.
19:04 03.06.2020
Minister obrony USA Mark Esper powiedział w środę, że nie popiera wezwania prezydenta Donalda Trumpa do użycia wojska w celu stłumienia protestów, które wybuchły w Stanach Zjednoczonych po śmierci George'a Floyda, zmarłego podczas zatrzymania przez policję.
18:03 03.06.2020
Szef francuskiego MSW Christophe Castaner zapowiedział w środę wyciągnięcie konsekwencji wobec osób, które będą łamały prawo w protestach przeciwko działaniom policji. To odpowiedź na wtorkowe demonstracje w Paryżu, będące reakcją na śmierć George'a Floyda w USA.
18:02 03.06.2020
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson - jak relacjonuje Reuters - powiedział w środę: „Oczywiście, że życie czarnych się liczy i całkowicie rozumiem gniew i żal, które odczuwalne są nie tylko Ameryce, ale teraz na całym świecie i w naszym kraju również”.
18:00 03.06.2020
W Nowym Jorku protestujący zostali zatrzymani przez kordon policji na Moście Brooklyńskim.
17:59 03.06.2020
Od początku protestów w USA aresztowano ponad 9 tysięcy osób.
17:58 03.06.2020
W Houston ponad 60 tysięcy osób wzięło udział w ceremonii upamiętniającej George’a Floyda.
17:57 03.06.2020
Kellie Chauvin, żona policjanta Dereka Chauvina, który dusił Floyda, złożyła pozew rozwodowy. Kobieta chce zmiany nazwiska oraz pełnego prawa do nieruchomości należącej do niej i Dereka.
16:58 03.06.2020
Duchowo-polityczny przywódca Iranu Ali Chamenei powiedział w środę, że śmierć George'a Floyda w USA, który zginął w Minneapolis podczas zatrzymania przez policję, „obnaża prawdziwą naturę władz Stanów Zjednoczonych”.
16:57 03.06.2020
W Stanach Zjednoczonych znacznie spokojniej. Mimo trwających protestów po śmierci George’a Floyda dużo rzadziej dochodzi do zamieszek i starć z policją. Demonstracje odbywają się w większości amerykańskich miast.
16:56 03.06.2020
Tysiące ludzi wyszło w środę na ulice Londynu, aby wziąć udział w proteście przeciwko rasizmowi. To reakcja na śmierć George’ a Floyda w Minneapolis.
16:43 03.06.2020
16:41 03.06.2020
W obliczu eskalacji społecznych protestów w USA rząd Niemiec wyraża swe zaufanie dla amerykańskiej demokracji - oświadczył w środę w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert.
16:10 03.06.2020
W kilku miejscowościach we Francji doszło do protestów przeciwko brutalności policji, będących reakcją na śmierć George’a Floyda oraz Adamy Traore. Według mediów w demonstracji w Paryżu wzięło udział ok. 20 tys. osób.
15:50 03.06.2020
14:59 03.06.2020
Reżyser „Gwiezdnych wojen” Jeffrey Jacob „J.J.” Abrams przekaże 10 milionów dolarów na walkę z rasizmem.
14:55 03.06.2020
Podczas zamieszek w Nowym Jorku zdewastowano budynki na Piątej Alei – jednej z najbardziej znanych ulic handlowych na świece. Straty szacowane są na miliony dolarów.
10:08 03.06.2020
Papież Franciszek, zwracając się do wiernych w Stanach Zjednoczonych, powiedział w środę, że nie można tolerować rasizmu i jednocześnie twierdzić, że broni się świętości życia. Nawiązując do zamieszek w USA podkreślił, że przemocą niczego się nie osiągnie.
07:25 03.06.2020
Obowiązująca od wtorku godzina policyjna nie zniechęciła w Nowym Jorku tysięcy demonstrantów od kontynuowania protestów przeciwko brutalności policji. W części Manhattanu, gdzie koncentrowały się demonstracje zamknięto ruch uliczny.
06:05 03.06.2020
Słabnie protest przed Białym Domem. Wielu demonstrujących w nocy z wtorku na środę wraca do domów; nie dochodzi do poważnych incydentów. Mimo godziny policyjnej w Waszyngtonie służby bezpieczeństwa pozwalają na pokojowe demonstracje.
04:25 03.06.2020
Co najmniej pięć osób zostało rannych, w tym dwóch policjantów, w strzelaninie podczas zamieszek w nowojorskim Brooklynie.
04:16 03.06.2020
Ponad 10 milionów dolarów zebrano w portalu crowdfundingowym GoFundMe dla rodziny George'a Floyda. Wyznaczonym celem zbiórki założonej przez siostrę zmarłego Philonise Floyd było 1,5 miliona.
04:06 03.06.2020
Pentagon oświadczył, że skierował do Waszyngtonu 1600 żołnierzy, którzy mają pomóc w utrzymaniu porządku. W mieście od kilku dni dochodzi do rozruchów.
02:33 03.06.2020
Mimo godziny policyjnej w Waszyngtonie trwa protest pod Białym Domem. – Policja powinna być powściągliwa; to pokojowa manifestacja – odpowiedziała na pytanie PAP senator Elizabeth Warren, która uczestniczyła w demonstracji przed prezydencką rezydencją. Warren bez powodzenia walczyła o nominację Partii Demokratycznej przed tegorocznymi wyborami prezydenckimi w USA.
02:06 03.06.2020
„Zbliża się noc, wzywam wszystkich obywateli do przestrzegania godzin policyjnych, opuszczenia miejsc publicznych i pozostawania w domach razem z ukochanymi” – napisała na Twitterze Pierwsza Dama Melania Trump. „Wszystkie miasta, lokalne społeczności i obywatele zasługują na bezpieczeństwo i osiągniemy je tylko wtedy gdy będziemy współdziałali na rzecz poprawy sytuacji i pokoju” – wskazała żona prezydenta Donalda Trumpa.
01:47 03.06.2020
Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo zwrócił się do demonstrantów, by w obliczu utrzymującej się wciąż groźby pandemii wyrażając swe oburzenie byli zarazem odpowiedzialni. Inaczej dojdzie do wzrostu przypadków zakażeń, co pogłębi kryzys.

– Wasz cel jest bardzo ważny, wasze oburzenie jest usprawiedliwione, ale kiedy idziecie protestować pamiętajcie, że jesteśmy wciąż w środku pandemii COVID-19. Właśnie reaktywujemy gospodarkę zachodniej części stanu Nowy Jork, w dystrykcie kapitolińskim (wokół Albany), zamierzamy wznowić w poniedziałek działalność gospodarczą w mieście Nowy Jork. Protest – tak, demonstrowanie oburzenia – tak, ale bądźcie odpowiedzialni – apelował Cuomo.
23:03 02.06.2020
Przed Białym Domem we wtorek w dalszym ciągu trwają protesty przeciwko brutalności policji. Demonstrujący w antyrasistowskim geście klękają na jedno kolano lub podnoszą ręce do góry z okrzykiem: „Nie strzelać”. Niektórzy mają maseczki z napisem: „Nie mogę oddychać”. Przed siedzibą prezydenta USA zgromadziło się około 1000 osób. Dostęp do parku Lafayette'a ogrodzono wysokim na ponad dwa metry płotem. W okolicy niemal wszystkie okna zabite są deskami; sklepy są zamknięte.
22:34 02.06.2020
Stan Minnesota pozwał policję w Minneapolis w sprawie śmierci George'a Floyda.
22:23 02.06.2020
Podczas zamieszek w Nowym Jorku doszło do grabieży w domu towarowym sieci Macy’s. Prezydent USA Donald Trump, komentując to wydarzenie na Twitterze, wezwał do wysłania Gwardii Narodowej.
22:09 02.06.2020
Na Bronksie na jednego z policjantów najechał samochód, poważnie go raniąc. Funkcjonariusz trafił do szpitala.
22:08 02.06.2020
Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapowiedział we wtorek w związku z protestami, w czasie których aresztowano ponad 700 osób, przedłużenie do niedzieli godziny policyjnej. Będzie trwać od godz. 20 do 5 rano.
21:55 02.06.2020
Nie chcemy zamykać pokojowo demonstrujących, ale z ulic należy usunąć podżegaczy - powiedział PAP przewodniczący rady miejskiej Waszyngtonu Phil Mendelson. Po nocy zamieszek w amerykańskiej stolicy wyraził też przekonanie, że większość wandali przyjechała spoza miasta.
21:54 02.06.2020
Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw rosną. Inwestorzy z niepokojem śledzą informacje z USA w związku z trwającymi tam protestami.
21:49 02.06.2020
W Filadelfii w stanie Pensylwania właściciele biznesów próbują bronić się sami. Uzbrojeni w długą broń stoją przed swoimi sklepami. Słynną - Italian markert - przed splądrowaniem chronią wynajęte przez właścicieli prywatne biura ochrony.
19:24 02.06.2020
W australijskim Sydney we wtorek tysiące ludzi pokojowo demonstrowały, wyrażając swoją solidarność z protestującymi w USA po śmierci George'a Floyda, wskazywano na podobieństwo sytuacji Afroamerykanów w USA i Aborygenów w Australii - informuje agencja AP.
19:19 02.06.2020
Śmierć George'a Floyda w USA była nadużyciem władzy; potępiamy przemoc i rasizm w każdej postaci - oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji prasowej w Brukseli. Mieszkańcy Europy są zszokowani tym zabójstwem - dodał.
16:51 02.06.2020
16:49 02.06.2020
W Stanach Zjednoczonych, pomimo wprowadzenia godzin policyjnych oraz liczniejszych sił porządkowych, nadal jestniespokojnie. W wielu miastach doszło do zamieszek i rabunków. Co najmniej sześciu policjantów zostało postrzelonych. Setki osób aresztowano.
14:39 02.06.2020
14:22 02.06.2020
Szef MSZ Niemiec oświadczył na spotkaniu z dziennikarzami, że „pokojowe protesty, które widzimy w USA są zrozumiałe i więcej niż uzasadnione”. Wyraził nadzieję, że nie zamienią się one w przemoc. Dodał, że liczy, iż demonstracje te wywołają zmianę Stanach Zjednoczonych.
14:20 02.06.2020
W całych Stanach Zjednoczonych przez noc z poniedziałku na wtorek kontynuowano protesty, przeradzające się często w gwałtowne rozruchy, którym towarzyszyła grabież sklepów. W Illinois zginęło dwoje protestujących. W Saint Louis i Las Vegas postrzelono policjantów.

Dwoje ludzi zginęło podczas protestów w Cicero na przedmieściach Chicago w Illinois – poinformowały w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego władze miasta nie dodając w jakich okolicznościach doszło do ich śmierci. 60 osób aresztowano.

W Saint Louis w stanie Missouri czterech policjantów zostało postrzelonych z broni palnej - przekazały we wtorek nad ranem władze policyjne na Twitterze dodając, że funkcjonariusze w śródmieściu miasta są nadal atakowani przy użyciu broni.

Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Nie jest jasne skąd padły strzały, które dosięgły policjantów - relacjonuje agencja AP.

W Saint Louis w stanie Missouri czterech policjantów zostało postrzelonych z broni palnej – przekazały we wtorek nad ranem władze policyjne na Twitterze dodając, że funkcjonariusze w śródmieściu miasta są nadal atakowani przy użyciu broni. Poszkodowani zostali przewiezieni do szpitala i ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Nie jest jasne skąd padły strzały, które dosięgły policjantów - relacjonuje agencja AP.

W poniedziałkowe popołudnie odbyła się tam pokojowa demonstracja, która zgromadziła kilkuset uczestników, ale wieczorem protestujący zebrali się przed komendą policji, a niektórzy z nich wybijali szyby i rabowali okoliczne sklepy, z których jeden został podpalony – opisuje AP. Jeden funkcjonariusz policji został postrzelony w Las Vegas w Nevadzie podczas wymiany ognia, do której doszło w śródmieściu miasta – informuje tamtejsza policja. Uzupełniono, że na terenie Las Vegas doszło też do drugiej strzelaniny, ale nie podano więcej szczegółów. Przez trzy dni zamieszek w mieście zatrzymano 338 osób.

Samochód terenowy wjechał w grupę policjantów raniąc dwóch z nich podczas zamieszek w Buffalo w stanie Nowy Jork. Jak opisuje to zdarzenie AP powołująca się na film nakręcony przez naocznego świadka, grupa policjantów wspierana przez pojazd opancerzony rozpraszała tłum używając pałek i gazu łzawiącego, po chwili dało się słyszeć odgłosy wystrzałów, a w formację policjantów wjechał samochód terenowy. Na nagraniu widać, że co najmniej jeden z funkcjonariuszy został potrącony przez auto.

Burmistrz Buffalo powiedział, że dwoje ludzi znajdujących się w samochodzie zostało postrzelonych i przebywa w szpitalach. Władze policyjne informują o dwóch poszkodowanych funkcjonariuszach, którzy również leczeni są w szpitalach. W mieście obrabowano kilka sklepów, wybijano szyby i podpalano śmieci – donosi AP. We wtorek nad ranem celowo potrącony przez samochód został również policjant na Bronksie w Nowym Jorku - poinformowały władze miasta dodając, że stan poszkodowanego jest poważny, ale stabilny.
14:15 02.06.2020
Liczne protesty zebrały się w centrum Denton, w Teksasie. W poniedziałek tłumy krzyczały: „nie ma sprawiedliwości, nie ma pokoju”, „czarnoskórzy mają znaczenie” i „ręce do góry, nie strzelaj”.
13:27 02.06.2020
W Filadelfii nadal obowiązuje godzina policyjna wprowadzona z powodu kradzieży w mieście oraz przemocy, która przerwała pokojowe demonstracje. Miasto rozmieściło setki żołnierzy Gwardii Narodowej w celu przywrócenia porządku. Według lokalnych mediów, grupy osób z kijami bejsbolowymi wyszły na ulice, kierując się na przedmieścia Fishtown.
13:16 02.06.2020
Cztery śmigłowce wojskowe pojawiły się nad miastem Phoenix, aby kontrolować w poniedziałek sytuację zw. z demonstracjami. Jak podają lokalne media, protesty tego dnia były pokojowe. Część osób rozeszła się chwilę po tym, jak niektórzy policjanci przyklęknęli przed tłumem jeszcze przed godziną policyjną.
12:55 02.06.2020
Śmierć George'a Floyda w USA była nadużyciem władzy; potępiamy przemoc i rasizm w każdej postaci – oświadczył we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell na konferencji w Brukseli. Dodał, że mieszkańcy Europy są zszokowani tą śmiercią.

– Wszystkie społeczeństwa muszą być czujne wobec nadmiernego użycia siły – powiedział.
11:49 02.06.2020
FIFA zwróciła się do organizatorów rozgrywek piłkarskich, aby rozważyli niekaranie piłkarzy, którzy w trakcie meczów domagają się sprawiedliwości dla George'a Floyda, zabitego w Minneapolis przez policję 46-letniego Afroamerykanina. W niedzielę żółtą kartką został ukarany Anglik Jadon Sancho. Skrzydłowy Borussii Dortmund po zdobyciu bramki w meczu z Paderborn zdjął koszulkę meczową, aby pokazać t-shirt z napisem „Sprawiedliwość dla George'a Floyda”.

W tym samym spotkaniu podobny gest wykonał inny zawodnik BVB Marokańczyk Achraf Hakimi. On jednak nie został ukarany, bo nie zdjął koszulki całkowicie, a jedynie ją podciągnął.

Na różne sposoby protestowali także piłkarze w innych meczach, a ich gesty są przedmiotem dochodzenia niemieckiej federacji. „FIFA w pełni rozumie nastrój i obawy wyrażane przez wielu piłkarzy w świetle tragicznych okoliczności sprawy George'a Floyda. Stosowanie przepisów gry jest pozostawione organizatorom zawodów, którzy powinni zachować zdrowy rozsądek i wziąć pod uwagę kontekst tego wydarzenia” – napisała FIFA w oświadczeniu przesłanym agencji AP.
11:38 02.06.2020
Polonijna Fundacja Kościuszkowska zaznaczyła w oświadczeniu wydanym w związku ze zbezczeszczeniem pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, że demonstranci skierowali swą frustrację ku postaci, która czynnie przeciwstawiła się utrzymywaniu Afroamerykanów w niewoli.

W trakcie odbywających się w nocy z niedzieli na poniedziałek gwałtownych ulicznych protestów z powodu zabicia przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda, na cokole stojącego w pobliżu Białego Domu pomnika wymalowano antyprezydenckie i antyrasistowskie napisy.

Fundacja wyraziła smutek z powodu zbezczeszczenia pomnika, deklarując jednocześnie zrozumienie dla „bólu wspólnoty afroamerykańskiej wywołanego zabijaniem przez policję nieuzbrojonych czarnoskórych ludzi”.

„Kościuszko był jednak złym celem dla tej frustracji. Kościuszko przeznaczył swą generalską gażę z wojny o niepodległość USA na emancypację i kształcenie niewolników z Afryki”, by mogli żyć jako wolni obywatele Stanów Zjednoczonych – przypomina umieszczone na internetowej stronie Fundacji oświadczenie.
11:35 02.06.2020
Amerykański policjant został postrzelony w czasie zamieszek w Las Vegas. W Stanach Zjednoczonych kolejna noc zamieszek po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda, który został 8 dni temu zabity w czasie aresztowania w Minneapolis.

Nie wiadomo, w jakim stanie jest ranny policjant ani jak doszło do jego postrzelenia. Policja w Las Vegas poinformowała tylko, że w strzelaninie uczestniczył także inny funkcjonariusz.
11:34 02.06.2020
W Stanach Zjednoczonych dwie osoby zginęły w czasie zamieszek w mieście Cicero koło Chicago. 60 osób zostało aresztowanych.

Bliższe okoliczności nie są znane. Do zamieszek doszło w trakcie protestów po śmierci Afroamerykanina George'a Floyda. Uczestnicy zamieszek plądrowali sklepy. Lokalne władze wezwały posiłki, które mają pomóc policji w opanowaniu sytuacji. Funkcjonariusze apelują do mieszkańców, aby nie opuszczali domów.

W kilkudziesięciu amerykańskich miastach obowiązuje dziś godzina policyjna. Do zamieszek i plądrowania sklepów doszło między innymi w Nowym Jorku i Bufallo.
11:15 02.06.2020
Były bokserski mistrz świata Floyd Mayweather zaproponował sfinansowanie pogrzebu George'a Floyda, zabitego w Minneapolis przez policję 46-letniego Afroamerykanina. Lokalne media donoszą, że rodzina przyjęła ofertę.

Pogrzeb Floyda ma się odbyć 9 czerwca w Houston, gdzie mieszkał przed przeprowadzką do Minnesoty.

Dwóch lekarzy, którzy przeprowadzili autopsję, uznało w poniedziałek, że przyczyną jego śmierci było uduszenie na skutek przyciskania szyi oraz kręgosłupa kolanami przez funkcjonariuszy. Zaznaczyli, że wcześniej mężczyzna nie miał żadnych schorzeń, które mogłyby przyczynić się do jego zgonu.
11:14 02.06.2020
Czterech amerykańskich policjantów zostało postrzelonych w czasie zamieszek w Saint Louis. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Okoliczności incydentu nie są na razie znane. Według lokalnej policji, w centrum Saint Louis nadal słychać strzały.
11:13 02.06.2020
Po deklaracji prezydenta USA Donalda Trumpa o zmobilizowaniu wojska siły bezpieczeństwa wymogły w nocy z poniedziałku na wtorek godzinę policyjną, kończąc protesty i zamieszki w centrum Waszyngtonu.

Prezydent w swoim wystąpieniu w Ogrodzie Różanym zapowiedział, że kieruje do stolicy USA „tysiące ciężko uzbrojonych żołnierzy, członków personelu wojskowego i służb bezpieczeństwa, by zakończyć zamieszki, plądrowanie, wandalizm, napaści oraz bezmyślne niszczenie mienia”.

Po początku obowiązywania godziny policyjnej w Waszyngtonie służby bezpieczeństwa zaczęły ją ściśle egzekwować. Skrzyżowania w centrum miasta zablokowano; Biały Dom otoczyła policja. Na ulicach widać było oddziały Gwardii Narodowej, straży granicznej, a nawet Agencji do Walki z Narkotykami (DEA). Na miejscu był przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley.

Tłum rozbijano na mniejsze grupy i spychano na ulice oddalone od Białego Domu. Używano granatów hukowych, flar oraz gazu łzawiącego. Nad miastem nisko latały wojskowe śmigłowce; jeden zszedł nawet poniżej poziomu dachów budynków. Demonstrujący wygrażali śmigłowcom i wykonywali w ich kierunku wulgarne gesty. – To nie jest Bagdad, to Ameryka – mówił jeden z nich.

Noc z poniedziałku na wtorek była zdecydowanie spokojniejsza niż w weekend. Ulice niemal opustoszały, nie słychać było śmigłowców oraz policyjnych syren. Dziennik „Washington Post” poinformował o jednym budynku, w którym schowało się 100 protestujących.
11:11 02.06.2020
Mieszkańcy Nowego Jorku w poniedziałek po południu czasu lokalnego wznowili we wszystkich pięciu dzielnicach miasta protesty przeciw brutalności policji, których zarzewiem była śmierć Afroamerykanina George'a Floyda w Minneapolis. Po raz kolejny doszło do grabieży.

Kilka tysięcy ludzi zgromadziło się na piąty z rzędu dzień demonstracji m.in. na Broadwayu, na Times Square, w Greenwich Village na Manhattanie oraz przed salą widowiskową Barclay's Center na Brooklynie. Tłum przemaszerował przez łączący obie dzielnice most Brooklyn Bridge. Sporo kierowców solidaryzowało się z uczestnikami protestów, naciskając klaksony.

Podobnie jak w poprzednich dniach początkowo manifestacje w poniedziałek miały pokojowy przebieg. Policja powiadomiła jednak o prowadzących do aresztowań starciach z funkcjonariuszami, którzy spychali demonstrantów z jezdni, torując drogę ruchowi ulicznemu. Pojawiły się doniesienia o plądrowaniu sklepów nawet w tak zagęszczonych miejscach jak Piąta Aleja czy plac Union Square.
07:00 02.06.2020
Prezydent Donald Trump udał się z Białego Domu pod kościół, w którym podczas niedzielnych demonstracji wzniecono ogień. Przed wizytą amerykańskiego prezydenta policja usunęła manifestantów z miejsca gwałtownych protestów. Amerykański przywódca w prawej ręce trzymał Biblię.
05:47 02.06.2020
Na waszyngtońskim Chinatown policja używa w nocy z poniedziałku na wtorek granatów hukowych i flar, by rozpędzić protest. Nad dzielnicą nisko latają cztery śmigłowce oraz drony. W niektórych sklepach demonstranci wybili szyby.
03:01 02.06.2020
Po dwóch nocach gwałtownych protestów na waszyngtońskie ulice w poniedziałek skierowano więcej oddziałów policji i Gwardii Narodowej. Nad miastem nisko latają cztery śmigłowce; służby bezpieczeństwa egzekwują godzinę policyjną, jest spokojnie – relacjonują media.
01:13 02.06.2020
– Natychmiastowo mobilizuję wszystkie możliwe federalne środki cywilne i wojskowe – ogłosił prezydent USA Donald Trump w związku z falą protestów. Wezwał też gubernatorów, by „zdominowali ulice”.
00:51 02.06.2020
Do Waszyngtonu zmierzają dodatkowe odziały Gwardii Narodowej z pięciu stanów – podał w poniedziałek Reuters, powołując się na źródło w amerykańskich siłach bezpieczeństwa.

W amerykańskiej stolicy Gwardia Narodowa postawiona jest w stan gotowości. Pod Białym Domem ponownie zbiera się tłum protestujących. Dochodzi do pierwszych starć z policją.
23:57 01.06.2020
Biegł sądowy uznał, że George Floyd padł ofiarą zabójstwa w wyniku uduszenia. W raporcie wskazano, że w jego organizmie znaleziono ślady metamfetaminy i fentanylu.
23:16 01.06.2020
Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zapowiedział wprowadzenie w mieście Nowy Jork godziny policyjnej. Będzie jej towarzyszyć wzmocnienie sił w obliczu kontynuowanych protestów, które wybuchły po śmierci George'a Floyda. – Rozmawiałem z burmistrzem Nowego Jorku, będzie godzina policyjna, która naszym zdaniem może być pomocna. Co ważniejsze, nastąpi wzmocnienie sił – wyjaśnił.
23:04 01.06.2020
Pogrzeb George'a Floyda odbędzie się 9 czerwca w Houston – poinformował Ben Crump, prawnik rodziny tego zabitego w Minneapolis przez policję 46-letniego Afroamerykanina. Wcześniej w czwartek odbędą się uroczystości żałobne w Minneapolis.
22:29 01.06.2020
Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo ostrzegł, że masowe protesty i zamieszki mogą zniweczyć sukcesy w walce z COVID-19. Poinformował również o najniższej w ostatniej dobie liczbie nowych przypadków, a także zgonów z powodu koronawirusa – Nie znamy skutków, jakie zgromadzenia masowe mogą mieć na COVID (...). Nie obróćmy zwycięstwa w klęskę – zaapelował Cuomo.
21:54 01.06.2020
W trakcie poniedziałkowych protestów w Louisville w Kentucky zginął mężczyzna, gdy policja i Gwardia Narodowa otworzyły ogień, by rozproszyć tłum - informuje agencja Associated Press. Łącznie w zamieszkach w USA śmierć poniosło już pięć osób.
21:37 01.06.2020
Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa w Nowym Jorku (PSFCU), głęboko poruszona zniszczeniem symbolicznego monumentu, zobowiązała się w poniedziałek do odrestaurowania zdewastowanego w Waszyngtonie pomnika generała Tadeusza Kościuszki.
20:52 01.06.2020
Od godz. 19 w poniedziałek (1 w nocy we wtorek w Polsce) w Waszyngtonie obowiązywać będzie znów godzina policyjna. Władze miasta apelują do mieszkańców, by protestować pokojowo.

Mimo godziny policyjnej w nocy z niedzieli na poniedziałek w Waszyngtonie odbywały się protesty, w ich trakcie dochodziło do zamieszek i starć z policją.
20:47 01.06.2020
– Większość z was jest słaba (...). Musicie stać się twardsi, aresztować ludzi – powiedział w poniedziałek Donald Trump do gubernatorów, odnosząc się do zamieszek, które wybuchły po brutalnym zabiciu przez policję Afroamerykanina George'a Floyda. – Musicie tropić ludzi, musicie wsadzać ich do więzienia na 10 lat i nigdy więcej czegoś takiego nie zobaczycie – dodał.
19:34 01.06.2020
Napisy na budynkach w okolicach Białego Domu są sukcesywnie zamalowywane przez służby porządkowe. W planach mają one oczyszczenie napisów także z pomnika Kościuszki.
17:15 01.06.2020
16:05 01.06.2020
Policjanci z hrabstwa Miami-Dade w stanie Floryda, w południowo-wschodniej części USA, modlili się przed budynkiem komisariatu za duszę zabitego przez amerykańskiego policjanta 25 maja George'a Floyda.
15:06 01.06.2020
15:04 01.06.2020
George Floyd, którego śmierć spowodowała trwającą od kilku dni falę protestów w USA, był według relacji znajomych „łagodnym olbrzymem”, próbującym odmienić swoje życie po pobycie w więzieniu - podaje w poniedziałek stacja Sky News.
15:01 01.06.2020
Policja opublikowała fotografie przedstawiające podejrzanych o zdewastowanie elewacji Katedry Św. Patryka w Nowym Jorku.
14:57 01.06.2020
Nowojorska policja zatrzymała kilku szabrowników przyłapanych na gorącym uczynku.
14:54 01.06.2020
12:40 01.06.2020
IAR: Ambasador RP w USA Piotr Wilczek zaapelował do amerykańskich władz o jak najszybsze przywrócenie oryginalnego wyglądu pomnika.
12:36 01.06.2020
W Louisville w stanie Kentucky w trakcie starć protestujących z policją, padły strzały. Zginął jeden z demonstrujących. 

Więcej przeczytasz w artykule, klikając tutaj.
12:20 01.06.2020
W trakcie zamieszek doszło do ataków na dziennikarzy relacjonujących wydarzenia.
11:24 01.06.2020
W Waszyngtonie zdewastowany został pomnik Tadeusza Kościuszki. Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski, zapytał mieszkańców tego miasta, czy wiedzieli, kim był Kościuszko i dlaczego zniszczono monument mu poświęcony.
10:18 01.06.2020
Kierowca, który przejeżdżał ciężarówką przez Minneapolis, został siłą wyciągnięty z pojazdu i pobity przez protestujących.
09:24 01.06.2020
W Filadelfii zniszczono wiele historycznych obiektów. Spłonęła historyczna, najstarsza w mieście tawerna, w której bywali Jerzy Waszyngton i Tadeusz Kościuszko.

Najbardziej ucierpiała dzielnica zamieszkana przez Afroamerykanów. Jak podały lokalne media, zniszczono ponad 40 proc. lokalnych biznesów.
08:55 01.06.2020
Potężny pożar sklepu w Long Beach w Kalifornii.
08:45 01.06.2020
Policja szuka świadków mogących zidentyfikować osoby, które napadły na starsze małżeństwo próbujące bronić swojego sklepu.
08:22 01.06.2020
Jeden ze strażników z Białego Domu został podpalony. Policja użyła wobec protestujących gazu.
(fot. Alex Wong/Getty Images)
08:19 01.06.2020
O godz. 18 czasu lokalnego w Filadelfii doszło do starć protestujących z policją.
08:00 01.06.2020
Grający w NBA JR Smith zatrzymał i „stłukł tyłek”, jak mówi, „białemu chłopcu” z Antify, który dewastował jego samochód.
07:59 01.06.2020
Niektórzy właściciele sklepów wyszli na ulice, by chronić swoje biznesy przed rozkradaniem.
(fot. Justin Heiman/Getty Images)
07:49 01.06.2020
Przed Białym Domem rozpalono wiele ognisk. Protestujący palili m.in. flagi USA.
07:42 01.06.2020
W kilkudziesięciu miastach trwają zamieszki. Część uczestników wykorzystuje sytuację, by okradać sklepy.
Zobacz więcej