RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomnik Kościuszki zdewastowany podczas zamieszek w Waszyngtonie

Cokół pomnika został zamalowany (fot. tt/@p_zuchowski)

W trakcie nocnych zamieszek w Waszyngtonie zdewastowany został pomnik Tadeusza Kościuszki przed Białym Domem. Cokół pomnika zamalowano. Polski i amerykański bohater narodowy w swoim testamencie przekazał część majątku na wykupienie czarnoskórych niewolników.

W USA „wypuszczono” Gwardię Narodową [WIDEO]

W Minneapolis kolejną noc trwały protesty po śmierci Afroamerykanina George’a Floyda. Po raz pierwszy od drugiej wojny światowej gubernator...

zobacz więcej

W amerykańskiej stolicy mimo godziny policyjnej doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek do gwałtownych protestów osób wzburzonych zabiciem przed tygodniem przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda.

Siły bezpieczeństwa odsunęły część manifestantów z placu Lafayette'a przed Białym Domem. Demonstracje odbywały się w kilku dzielnicach Waszyngtonu. Wielu z protestujących zachowywało się agresywnie.

Stojący przed Białym Domem pomnik Kościuszki został zdewastowany. Cokół pomnika zamalowano antyprezydenckimi i antyrasistowskimi napisami.

Kościuszko zasłynął nie tylko jako znakomity dowódca wojskowy i zwolennik demokracji, ale był również bojownikiem o prawa mniejszości narodowych i rasowych. W swoim testamencie przekazał część swego majątku na wykupienie i uwolnienie czarnoskórych niewolników Thomasa Jeffersona, jednego z ojców założycieli Stanów Zjednoczonych, i kilku innych ich właścicieli. Trzeci prezydent USA nie wykonał jednak tego testamentu.

Rosja ma udział w podsycaniu napięć rasowych? Celem – chaos w USA

Rosja próbuje podsycać napięcia rasowe w USA przed wyborami prezydenckimi. Mowa o podżeganiu do przemocy ze strony białych suprematystów i czarnych...

zobacz więcej

W testamencie Kościuszko polecił uwolnionym Afroamerykanom dać wykształcenie tak, by umożliwić im normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Zdaniem wielu historyków testamentem tym wyprzedził swoje czasy.

Jego pomnik na placu Lafayette'a przed Białym Domem został odsłonięty w 1910 r. Kopia pomnika znajduje się w Warszawie na placu Żelaznej Bramy.

Swoje oburzenie zdewastowaniem pomnika wyraził ambasador RP w USA Piotr Wilczek. „Jestem zniesmaczony i zbulwersowany wandalizmem wobec pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, bohatera, który walczył o niepodległość zarówno USA jak i Polski” – napisał na Twitterze.

Wilczek poprosił Biały Dom oraz amerykańską Służbę Parków Narodowych, by szybko „przywrócono pomnik do pierwotnego stanu”.

W nocy z niedzieli na poniedziałek w centrum Waszyngtonu słychać było odgłosy strzałów i policyjne syreny. Grupki demonstrujących uciekały przed policją, krzycząc m.in. „Nie strzelajcie”.

Światła zazwyczaj oświetlające w nocy oficjalną rezydencję prezydenta USA zostały wyłączone. Komentarza w sprawie demonstracji przed Białym Domem nie udzielił jeszcze prezydent USA Donald Trump.

Przyczyną protestów, które trwają od kilku dni w kilkudziesięciu amerykańskich miastach, stała się sprawa 46-letniego George'a Floyda, który zmarł 25 maja w wyniku brutalnego zatrzymania przez policję w Minneapolis w stanie Minnesota.

źródło:

Zobacz więcej