RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gotówka z Wólki Kosowskiej do Azji. Zatrzymany przez CBA już z zarzutami

Zatrzymany przez CBA mężczyzna usłyszał już zarzuty (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk, zdjęcie ilustracyjne)
Zatrzymany przez CBA mężczyzna usłyszał już zarzuty (fot. arch.PAP/Jacek Turczyk, zdjęcie ilustracyjne)

Co najmniej 116 mln zł pochodzących od wietnamskich firm działających na terenie Wólki Kosowskiej wypłynęło w latach 2019-20 na rynek azjatycki – wynika z ustaleń śledztwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Efektem wspólnej akcji jest zatrzymanie przez CBA mężczyzny bezpośrednio zaangażowanego w wytransferowanie gotówki – potwierdził portalowi tvp.info rzecznik Biura Temistokles Brodowski.

Przeszukania w całym kraju. Chodzi o miliony strat i spółkę z Senegalu

Funkcjonariusze CBA dokonali przeszukań w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju. Zabezpieczono dokumenty i dane elektroniczne. Sprawa dotyczy...

zobacz więcej

Funkcjonariusze warszawskiej delegatury CBA ukrócili kontynuację przestępczego procederu.

– Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że zatrzymany przyjmował pieniądze od przedstawicieli podmiotów gospodarczych z Wólki Kosowskiej. Finalnie gotówka trafiała na konta bankowe do biznesmenów działających na rynkach azjatyckich – wyjaśnia nam Brodowski.

Śledztwo prowadzone jest w sprawie firm, których działania miały udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie pochodzenia pieniędzy. Grupa przestępcza w latach 2019-20 wytransferowała poza granice kraju nie mniej niż 116 mln zł. Gotówka pochodziła od co najmniej trzech wietnamskich firm działających na terenie Wólki Kosowskiej.

– Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że firmy nie składały sprawozdań finansowych do KRS lub też składały je, wykazując dochody i obroty nieporównywalne do wysokości zlecanych transferów pieniężnych – dodaje rzecznik CBA.

Poniesiona przez Skarb Państwa szkoda wynosi kilkadziesiąt milionów złotych. Zatrzymany mężczyzna usłyszał już zarzuty.

Informację o zatrzymaniu jako pierwsi podali dziennikarze „Panoramy” TVP na Twitterze.

źródło:
Zobacz więcej