RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Prezydent: CPK i przekop Mierzei będą przynosiły ewidentne profity państwu polskiemu

„Ostatnie 5 lat to był dobry czas dla Polski” – ocenił Andrzej Duda (fot. TT PrezydentPL)
„Ostatnie 5 lat to był dobry czas dla Polski” – ocenił Andrzej Duda (fot. TT PrezydentPL)

– CPK i budowa kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej to inwestycje, które w przyszłości będą przynosiły ewidentne profity gospodarcze państwu polskiemu. Jeżeli je zrealizujemy, to wielokrotnie więcej pieniędzy będzie chociażby na służbę zdrowia – mówił prezydent Andrzej Duda w TV Trwam.

Rozwój wsi na równi z miastem. Prezydent o państwowym wsparciu rolnictwa

Zawsze powtarzam: polskim rolnikom potrzebne jest wsparcie ze strony państwa, a przede wszystkim – oparcie. Mimo trudnej sytuacji epidemicznej,...

zobacz więcej

Prezydent uważa, że inwestycje te będą przynosiły Polsce korzyści przez „dziesięciolecia, a może i stulecia”.

– Zwłaszcza biorąc pod uwagę kwestię przekopu Mierzei Wiślanej i budowę tam kanału, który będzie pozwalał na to, żeby statki mogły wpływać na Zalew Wiślany bez konieczności pytania Rosjan o zgodę, czy wolno wpłynąć, czy nie. A dzisiaj mamy taką sytuację. To rzeczywiście będzie udrożnienie i wprowadzenie prawdziwej wolności żeglowania na Zalew Wiślany, co stworzy zupełnie nowe możliwości rozwojowe dla miast, które tam leżą – powiedział Andrzej Duda.

Dopytywany, czy nie widzi sensu wstrzymania się na dwa, trzy lata z inwestycjami, prezydent odpowiedział, że nie, bo dzięki ich realizacji tworzone są miejsca pracy.

– Na samej inwestycji na Mierzei mamy 50 polskich firm, które tam pracują. Te firmy zatrudniają ludzi, tam dziennie jest co najmniej 150 pracowników Polaków – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że tak samo jest z CPK.

– To będzie wielkie lotnisko, do którego będzie musiała powstać w układzie gwiaździstym komunikacja kolejowa, 1,6 tys. km torów, które dadzą nowe miejsca pracy. To będą dziesiątki czy setki tysięcy nowych miejsc pracy, nie tylko bezpośrednio przy CPK, ale także w sposób pośredni. Na całym świecie jest tak, że takie miejsce generuje natychmiast gigantyczne zainteresowanie gospodarcze – powiedział prezydent.

II tura w nowym sondażu. Reelekcja Andrzeja Dudy coraz bardziej niepewna

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w niedzielę, nie skończyłoby się na pierwszej turze. W drugiej z każdym z opozycyjnych kandydatów wygrywa...

zobacz więcej

Andrzej Duda ocenił, że ostatnie pięć lat to był dobry czas dla Polski. Prezydent, pytany o jego osiągnięcia na stanowisku, wymienił zniesienie wiz do Stanów Zjednoczonych. Wspomniał także o wprowadzeniu wojsk NATO do naszego kraju – wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego.

– Ustanowienie tzw. wysuniętej obecności i wzmocnionej, to było bardzo ważne, ja bym powiedział w ogóle, epokowe wydarzenie i epokowa zmiana – powiedział.

Prezydent podkreślał, że w czasie jego kadencji w centrum była zawsze rodzina. Rodzina znalazła się – jak mówił – „na pierwszym miejscu zainteresowania polskich władz w ciągu tych ostatnich pięciu lat”.

Prezydent wspomniał też o modernizacji policji, straży granicznej, straży pożarnej i armii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej