Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kapsuła Dragon zadokowała do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej [WIDEO]

Dwaj amerykańscy astronauci, którzy znajdują się na pokładzie Dragona, zacumowali do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Załogową kapsułę, którą wyniosła rakieta Falcon 9, wykonała na zlecenie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) firma znanego miliardera Elona Muska – SpaceX. Po raz pierwszy w kosmos wyniósł więc astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę.

Pierwszy amerykański lot załogowy od lat. Falcon 9 wystartował z przylądka Canaveral

Pierwsza od 9 lat amerykańska załogowa misja kosmiczna rozpoczęła się o 21:22 (naszego czasu). Rakieta Falcon 9 z kapsułą Dragon wystartowała się z...

zobacz więcej

Dragon dokuje na ISS po ok. 19 godzinach od startu. Statek jest zaprojektowany w taki sposób, by proces ten dokonał się automatycznie. Jeden z astronautów monitorował jednak przebieg dokowania i w razie nieprzewidzianych okoliczności miał wykonać ten manewr manualnie.

Jest to pierwszy lot załogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) z terenu USA od prawie 10 lat. Wraz z definitywnym wycofaniem w 2011 roku ze służby amerykańskich wahadłowców NASA została pozbawiona własnych środków transportowania astronautów i zaopatrzenia na ISS. Wymiana członków załogi stacji realizowana była wyłącznie za pomocą rosyjskich statków Sojuz.

Misję wykonać mają Robert Behnken i Douglas Hurley. Obaj są doświadczonymi astronautami, stanowili załogę promów kosmicznych, są też pilotami testowymi. Hurley ma 53 lata a Behnken – 49 lat. Zdaniem ekspertów to optymalny wiek dla astronautów; muszą być to bowiem osoby łączące duże doświadczenie i dobrą kondycję psychofizyczną.

źródło:
Zobacz więcej