Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Ten człowiek dla władzy jest w stanie powiedzieć WSZYSTKO”. Trzaskowski vs Trzaskowski [WIDEO]

Niektórzy z nas krytykowali ten program, ale ten program jest słuszny – stwierdził w Poznaniu kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski, odnosząc się do wprowadzonego przez rząd PiS programu Rodzina 500 Plus. O jakich „krytykujących” mówił prezydent Warszawy? Na myśl przychodzą jego słowa z czasów, gdy jeszcze nie kandydował na najwyższy urząd w państwie. W programie Onet Rano nazywał wówczas przeznaczone rodzinom świadczenia „rozdawnictwem” i „dużą pułapką dla PO”.

„Obietnice polityczne wiążą tylko tych, którzy w nie wierzą”

Grzegorz Schetyna zapowiada, że będzie kontynuował programy społeczne PiS. Dziennikarz TVP Info Grzegorz Adamczyk w programie „Strefa Starcia”...

zobacz więcej

RAPORT: KAMPANIA 2020

Ponieważ nie rozpisano jeszcze kalendarza wyborczego, kandydat Koalicji Obywatelskiej – jak sam zapewnia – nie prowadzi kampanii wyborczej. Objeżdża Polskę w roli samorządowca – tłumaczył niedawno Trzaskowski, gdy w poprzednim tygodniu wizytował kolejne miasta Pomorza Zachodniego. W ten weekend, w sobotę, prezydent stolicy dotarł do Poznania.

W trakcie przemówienia wygłoszonego na jednym z centralnych placów Poznania wskazywał, że Polsce potrzebna jest nowa polityka, odbudowanie wspólnoty, więzi pomiędzy Polakami. Deklarował, że jest w polityce po to, żeby prezentować wartości i stać na straży słabszych.

W tym kontekście odniósł się do programu 500 Plus i przyznał, że jego „konkurenci polityczni postawili dobrą diagnozę”.

Trzaskowska: Mam do Kościoła żal, a znajomi chodzą pod presją starszych

Jestem niesłychanie sfrustrowana rozwojem sytuacji pod rządami PiS – mówiła w rozmowie z Agatą Diduszko dla Vogue Polska, była urzędniczka...

zobacz więcej

– Niektórzy z nas krytykowali ten program, ale ten program jest słuszny. On pozwolił ludziom się odnaleźć w nowej rzeczywistości, trzeba to przyznać. Jest to absolutnie niezbywalny filar naszej polityki społecznej i to był dobry ruch – chwalił Trzaskowski. Wyraził przy tym opinię, że temu „dobremu posunięciu” nie towarzyszyło wzmocnienie państwa.

Co zmieniło się od 2018 roku, gdy polityk KO nazywał 500 Plus „rozdawnictwem”? Rafał Trzaskowski został m.in. kandydatem KO na prezydenta.

Jak przypominają internauci, blisko dwa lata temu w rozmowie z Jarosławem Kuźniarem w programie Onet Rano zapewniał, że rząd PO-PSL „dawał dokładnie takie same pieniądze, albo nawet większe, na wspieranie rodzin”.

– 500 Plus, ten program rozdawnictwa, jest dużą pułapką dla Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej – oceniał Trzaskowski. Teraz prezydent stolicy zapewnia, że cała jego partia „będzie bronić” wypłaty świadczeń. Wielokrotnie politycy PO domagali się jednak reformy świadczeń, m.in. wstrzymania wypłat rodzicom, którzy mogliby pracować, ale tego nie robią – o czym mówił m.in. główny ekonomista partii Andrzej Rzońca. W czasie kampanii przed wyborami parlamentarnymi Rafał Trzaskowski wyrażał też obawy, że „nie ma pieniędzy na 500 Plus”, czemu politycy PiS wielokrotnie zaprzeczali.

źródło:
Zobacz więcej