Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Ardanowski: Polscy rolnicy zasługują na wielki szacunek

Polska wieś zasługuje na szacunek, bądźmy wdzięczni polskim rolnikom – apelował w niedzielę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski z okazji Święta Ludowego. Podkreślał że rolnicy to ludzie zaradni, szlachetni i ciężko pracujący na chleb.

Dziś uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Pięćdziesiątego dnia po Wielkanocy – w tym roku 31 maja – przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Wydarzenie to oznaczało początek Kościoła.

zobacz więcej

Ardanowski z okazji Święta Ludowego złożył w niedzielę wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie.

Jak podkreślił, to polscy rolnicy odpowiadają za bezpieczeństwo żywnościowe kraju. Mówił, że wielu Polaków docenia społeczną rolę rolników. Przypomniał też, że wiele osób mieszkających w miastach ma korzenie wiejskie.

– Nie rozumiem opinii i uszczypliwości pod adresem rolników, bagatelizowania ich pracy, a takie przypadki są – powiedział minister rolnictwa. – W domyśle, w podtekście pogardliwego podejścia do pracy rolników jest przekonanie, że jest to praca hańbiąca, że jest to praca gorsza, która przynosi ujmę, a nie jest powodem do dumy. Przykro mi, że ktoś w ten sposób, w tej chwili jeszcze patrzy na sprawy wsi – przyznał Ardanowski.

Minister przekonywał, że polscy rolnicy zasługują na olbrzymi szacunek nie tylko z okazji ich święta. – Ważne jest, żeby codziennie interesować się przemianami na wsi, problemami wsi, podobnymi jak problemy wsi europejskiej, osiągnięciami wsi, nowoczesnością, tym wszystkim, czym wieś żyje. To nie jest gorsza część społeczeństwa. To są ludzi pracowici, zaradni, szlachetni, ciężko pracujący na swój chleb, dostarczający żywność dla wszystkich, dbający o rodzinę, kształcący swoje dzieci, starający się podnieść jakość życia, nie tylko dla siebie, ale też dla społeczności, w której żyją – powiedział.

– Polska wieś zasługuje na szacunek. (...) Bądźmy wdzięczni polskim rolnikom – podkreślił Ardanowski.

Święto Polskiego Ruchu Ludowego obchodzone jest od 1904 roku w pierwszym dniu Zielonych Świątek. Pierwsze obchody święta, pod hasłem „Żywią i bronią”, były upamiętnieniem 110. rocznicy bitwy pod Racławicami.

źródło:
Zobacz więcej