Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Szczyt G7 w czerwcu nie dojdzie do skutku. Donald Trump podał nowy termin

Podczas lotu z Cape Canaveral Trump powiedział dziennikarzom, że G7 w obecnym formacie to „bardzo nieaktualna grupa” (fot. Reuters/Jonathan Ernst)

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że przełoży na wrzesień szczyt G7, który pierwotnie był zaplanowany na czerwiec. Zamierza też zaprosić na to spotkanie inne państwa, w tym Rosję.

Donald Trump: USA zrywają relacje z WHO

Podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent USA Donald Trump skrytykował chiński rząd za „nadużycia”, obwiniając Pekin i Światową Organizację...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Podczas lotu z Przylądka Canaveral w sobotę wieczorem czasu lokalnego, Trump powiedział towarzyszącym mu dziennikarzom, że G7 w obecnym formacie to „bardzo nieaktualna grupa”, która nie odzwierciedla właściwie tego, co się dzieje na świecie.

Prezydent USA poinformował, że chce zaprosić na wrześniowy szczyt także cztery inne państwa: Rosję, Koreę Południową, Australię i Indie.

W obecnym formacie G7 tworzą: USA, Niemcy, Kanada, Francja, Japonia, Wielka Brytania i Włochy.

Trump jest w tym roku gospodarzem szczytu G7. Pierwotnie spotkanie przywódców G7 było zaplanowane od 10 do 12 czerwca w Camp David. W marcu, ze względu na pandemię koronawirusa, szczyt odwołano, zastępując go wideokonferencją.

Niedawno jednak Trump zasugerował, że szczyt powinien się jednak odbyć. Jego rzeczniczka Kayleigh McEnany powiedziała, że przywódcy G7 mają się spotkać pod koniec czerwca w Waszyngtonie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w sobotę, że ze względu na sytuację związaną w pandemią koronawirusa nie skorzysta z zaproszenia prezydenta Trumpa i nie przyjedzie pod koniec czerwca do stolicy USA na szczyt G7.

źródło:

Zobacz więcej