Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Polsko-niemiecka rodzina sokołów wędrownych doczekała się młodych

Położona w parku krajobrazowym Elektrownia Dolna Odra od 16 lat gości sokoły wędrowne na wysokości ok. 100 m na jednym z działających kominów (fot. mat. pras.)

Niedawno para sokołów wędrownych, z których samiec ma polski rodowód a samica pochodzi z Niemiec, doczekała się pary młodych. Sokolnicy ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” odwiedzili gniazdo oraz zaobrączkowali dwa, czterotygodniowe sokole maluchy. Informację otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

Maluchy z wrocławskiego zoo. Na świat przyszły mary patagońskie

Z końcem kwietnia i początkiem maja we wrocławskim zoo na świat przyszły mary patagońskie. Można je zobaczyć na wybiegu, który gatunek ten dzieli z...

zobacz więcej

Od 16 lat gniazdo na kominie Elektrowni Dolna Odra, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, systematycznie zasiedlane jest przez sokoły wędrowne.

 Położona w parku krajobrazowym Elektrownia Dolna Odra od 16 lat gości sokoły wędrowne na wysokości ok. 100 m na jednym z działających kominów. W tym roku para sokołów doczekała się dwójki młodych samców, które już zostały zaobrączkowane. Ornitolodzy ze stowarzyszenia „Sokół” odkryli także, że rodzice sokolich bliźniaków to para międzynarodowa – polsko-niemiecka.

 Gniazdo na kominie elektrowni to  jedno z najstarszych stanowisk lęgowych sokoła wędrownego, gatunku, który jeszcze do niedawna praktycznie w naszym kraju nie występował.  

 Sokoły wędrowne należą do najrzadziej występującego gatunku ptaków drapieżnych w Polsce. Głównie osiedlają się na półkach skalnych, w górach lub na klifach oraz w lasach. Same nie budują gniazd, wykorzystują gniazda innych dużych ptaków, zwłaszcza drapieżnych – bielików, rybołowów, orlików, ale także bocianów czarnych. Bardzo chętnie zajmują też gniazda w koloniach czapli i kormoranów. Do tej pory w Elektrowni Dolna Odra przyszło na świat aż 31 piskląt sokołów wędrownych.

 Gniazda sokołów wędrownych można spotkać na kilku obiektach Grupy PGE. Oprócz Elektrowni Dolna Odra znajdują się one także w Elektrowni Bełchatów oraz w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Dzięki zamontowanym kamerom można obserwować pary sokołów wędrownych na kominie elektrociepłowni w Gdyni, elektrociepłowni w Lublinie Wrotków i elektrociepłowni w Toruniu.

źródło:
Zobacz więcej