Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Mazury bardzo oblegane przez turystów

Znalezienie wolnych miejsc na lipiec i sierpień także jest niełatwe (fot. Shutterstock/tkemot)

Na Mazurach pojawili się turyści. W najbliższy długi czerwcowy weekend wolne są już tylko pojedyncze pokoje. Znalezienie wolnych miejsc na lipiec i sierpień także jest niełatwe.

Pogoda w ostatni weekend maja: przymrozki nas nie opuszczą

Ostatni weekend maja dla większości mieszkańców Polski będzie pochmurny, ale dość ciepły; termometry wskażą maksymalnie 20 stopni. Miejscami...

zobacz więcej

– Wreszcie są turyści, na wodzie widać żagle. Mazury powoli wracają do turystycznego życia – powiedział Zbigniew Jatkowski, właściciel portalu turystycznego o Mazurach. Przyznał, że ruch turystyczny przybiera na sile, podobnie jak w poprzednich latach, w weekendy. – Wtedy portowe knajpy są pełne ludzi, ich właściciele przyznają, że jest nadzieja na to, by odrobić to, co stracili na początku maja – dodał Jatkowski.

Luzowanie obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa pozwoliło na otworzenie portów i ekomarin. Nie tylko można już korzystać z miejsc portowych ale też, pod pewnymi rygorami sanitarnymi, korzystać z sanitariatów. – Mniej ludzi niż przed epidemią może korzystać na raz z pryszniców ale za to można już oddać nieczystości z łódek – powiedział Jatkowski.

Mimo że ruch żeglarski rozpoczął się niedawno MOPR już odnotował kilka wypadków, m.in. poparzenie mężczyzny, który wpadł na grilla. Od poniedziałku bezpieczeństwa zdrowotnego na Mazurach będą strzegły też karetki wodne.

Plażowanie podczas pandemii może być ryzykowne. WHO apeluje o odpowiedzialność

O bezpieczeństwie przebywania na plaży podczas pandemii zadecydują dwa czynniki: odpowiedzialne władze i odpowiedzialni obywatele – powiedział w...

zobacz więcej

Ożywienie turystyczne obserwują właściciele firm czarterowych i hotelarze. Właściciel jednej z najstarszych firm czarterowych na Mazurach Marian Bałbot powiedział, że zainteresowanie czarterami jest z dnia na dzień coraz większe. Żeglarze chcą wypożyczać łodzie nie tylko w wakacje ale i w czerwcu. – Ceny usług czarterowych nie podskoczyły w porównaniu z poprzednim rokiem. Mam nadzieję, że ten sezon nie będzie taki zły, jak się zapowiadało – przyznał Bełbot.

Wiele osób z Polski już odpoczywa na Mazurach. – Widać już na ulicach ludzi przyjezdnych, pojawia się coraz więcej aut. Telefony u nas już się niemal urywają. Na czerwcowy długi weekend już nie mamy miejsca, z dnia na dzień topnieją miejsca noclegowe na lipiec i sierpień. Rezerwują je Polacy ale nikt nie pyta o możliwość płacenia zapowiadanym bonem turystycznym – powiedział menager z Grupy Amax w Mikołajkach Eligiusz Kamiński. W ocenie Jatkowskiego, paradoksalnie, koronawirus jest nadzieją dla branży turystycznej na Mazurach. – W okolicy odpoczywają m.in. ci, którzy dotąd weekendy spędzali na Litwie. Teraz nikt na Litwę nie jeździ, bo po powrocie musiałby odbyć kwarantannę – powiedział Jatkowski.

W poprzednich latach dziennie po mazurskich jeziorach pływało od 30 do 40 tys. łodzi i jachtów dziennie.

źródło:

Zobacz więcej