Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Kosiniak-Kamysz: Prezydent musi mieć większe uprawnienia

Prezes ludowców kontynuuje objazd po kraju (fot.TT/KosiniakKamysz)

Chcę Polski silnej, gospodarnej i bezpiecznej – mówił w Przybysławicach Władysław Kosiniak-Kamysz, kandydat PSL na prezydenta. Podczas wizyty w Świętokrzyskiem prezes PSL przedstawił założenia „Planu dla Polski”.

Biedroń: Przed PiS byli tacy, którzy mówili, że są miasta lepszego i gorszego sortu

Nie damy się podzielić prawicy, nie damy sobie wmówić, że są lepsi i gorsi; chcemy jednej Polski – mówił w Pabianicach kandydat Lewicy na...

zobacz więcej

Kosiniak-Kamysz mówił, że w Polsce potrzebne są zmiany ustrojowe. – Prezydent musi mieć większe uprawnienia, większą moc. Żeby ustawa zgłoszona przez prezydenta była rozpatrywana w ciągu 14 dni – mówił lider ludowców.

Dodawał, że zmiany powinny objąć również obie izby parlamentu. – Sejm powinien być wybierany w mieszanych, jednomandatowych okręgach wyborczych i głosowaniu na formacje polityczne. Senat jako izba samorządowa – powiedział.

Władysław Kosiniak-Kamysz zaprezentował także swoje plany dotyczące gospodarki, ochrony zdrowia, a także spraw rolniczych. – Myślę, że będzie wiał wiatr zmian w Polsce. Ten wiatr jest potrzebny. Koronawirus pokazał ułomności w Polsce i tych osób, które sprawują władzę – mówił dodając, że pierwszym zadaniem dla niego, jako prezydenta, będzie reforma służby zdrowia.

– Nie wolno likwidować oddziałów, które w danym czasie nie mają pełnego obłożenia. Mówię o oddziałach zakaźnych. W 2015 było ich 119; kiedy rozpoczęła się epidemia koronawirusa, minister zdrowia powiedział, że 79 jest gotowych. Co się stało z pozostałymi? – mówił.

Odnosząc się do spraw gospodarczych wskazywał, na konieczność podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. złotych. – Państwo każe za to, że chcesz pracować. Państwo dzisiaj nie pomaga tym, którzy chcą pracować i tym, którzy tworzą miejsca pracy. Trzeba podnieść kwotę wolną od podatku - 8 tys. zł to niezbędne minimum. Polska będzie silna tylko wtedy, kiedy postawimy na rodzime i rodzinne firmy. To jest filar polskiej gospodarki. Wielka Polska będzie silna swoją własnością. Chcę Polski silnej, gospodarnej i bezpiecznej. Ale siłą i umiejętnościami naszych rodaków – dodawał.

Mówiąc o rolnictwie, podkreślał potrzebę utworzenia m.in holdingu spożywczego. – Musimy wprowadzić fundusz stabilizacji dochodów rolniczych, dofinansowanie powszechnych ubezpieczeń rolniczych. Musimy stworzyć holding spożywczy, który był obiecywany – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej