Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

W Tatrach nadal zima. Ratownicy odradzają wysokogórskie wycieczki

Szlaki są zasypane, miejscami występują oblodzenia (fot. Facebook/TOPR)

W wyższych partiach nadal Tatr nadal panuje zima. Szlaki są zasypane, miejscami występują oblodzenia. Ratownicy TOPR i pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego apelują o rozważne planowanie wyjść w góry.

Pogoda w ostatni weekend maja: przymrozki nas nie opuszczą

Ostatni weekend maja dla większości mieszkańców Polski będzie pochmurny, ale dość ciepły; termometry wskażą maksymalnie 20 stopni. Miejscami...

zobacz więcej

„Przypominamy, że w Tatrach panują trudne warunki. W wyższych partiach nadal panuje zima. Szlaki są zasypane, miejscami występują oblodzenia. Na najbliższe dni prognozowane są dalsze opady. W dolinach ulewne deszcze, wyżej śnieg. Prosimy o rozwagę i rezygnację z wyjść w wyższe partie Tatr” – czytamy na stronie Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego na Facebooku.

Śnieg w Tatarach leży od wysokości powyżej 1600 m n.p.m. Z Zakopanego widoczne są ośnieżone zbocza m.in. Giewontu i Kasprowego Wierchu. Z kolei TPN ostrzega, że rozmarzają tatrzańskie stawy. Lód na nich jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać. Wejście na taką taflę może być śmiertelnie niebezpieczne.

W Tatrach aktywne są też niedźwiedzie. Niedźwiedzica z młodym była w ostatnim czasie widywana w Dolinie Jaworzynki. Władze TPN informują, że w razie spotkania z niedźwiedziem, należy spokojnie, bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.

Wyruszając na górskie szlaki trzeba też pamiętać o zabraniu własnego prowiantu, ponieważ punkty gastronomiczne przy schroniskach funkcjonują w ograniczonym zakresie. Schroniska górskie wznowiły swoją działalność noclegową, ale na rygorystycznych zasadach. W schroniskach może przebywać określona liczba turystów, którzy wcześniej zarezerwowali nocleg. Nie ma możliwości tzw. noclegów zastępczych, czyli nocowania na podłodze.

W okresie letnim, do 30 listopada po tatrzańskich szlakach można poruszać się od świtu do zmierzchu. Do odwołania zamknięty jest zielony szlak turystyczny na odcinku Hala Gąsienicowa - Rówień Waksmundzka. Nieczynna dla zwiedzających jest też Jaskinia Mroźna, która będzie remontowana.

źródło:
Zobacz więcej