Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Gowin: Łukasz Szumowski nie podejmował żadnych decyzji ws. grantów NCBiR

Jarosław Gowin (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że minister Łukasz Szumowski żadnych decyzji w sprawie grantów przyznawanych przez NCBiR nie podejmował – powiedział w sobotę były szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Marcin Szumowski: To są te korzyści z bycia starszym bratem ministra

Nie zarobiłem złotówki na pośrednictwie, na ułatwianiu kontaktów, a robię to rutynowo w biznesie. Jeśli sam nie jestem zainteresowany, to...

zobacz więcej

Lider Porozumienia był pytany w RMF FM, czy w czasie, kiedy kierował resortem nauki i szkolnictwa wyższego, a Łukasz Szumowski był wiceszefem tego ministerstwa, zrobił wszystko, bo nie doszło do konfliktu interesów ws. przyznawania dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Tak, zrobiłem wszystko i żadnego konfliktu interesów nie było. To jest zupełnie pozorna zbieżność dat – oświadczył Gowin.

Podkreślił, że kiedy zaproponował Łukaszowi Szumowskiemu stanowisko w MNiSW, uprzedził on, że firma jego brata stara się i skutecznie zdobywa granty w NCBiR.

– Ustaliliśmy wtedy, że Łukasz będzie się trzymał jak najdalej od NCBiR, nie będzie podejmował żadnych decyzji – zapewnił były minister.

– Natomiast w każdym ministerstwie jest tak, że gdy jeden z wiceministrów wyjeżdża np. na negocjacje do Brukseli, zastępuje go inny z wiceministrów. To jest zastępstwo czysto formalne. Mogę powiedzieć z pełnym przekonaniem, że pan minister Łukasz Szumowski żadnych decyzji w sprawie grantów przyznawanych przez NCBiR nie podejmował – oświadczył Gowin.

Zapewnił też, że temat ewentualnej dymisji ministra Szumowskiego nie był podnoszony podczas czwartkowej narady w siedzibie PiS.

Nitras atakuje żonę ministra. Szumowski: Dałbym mu w pysk, ale szkoda na niego czasu

Gdybyśmy byli w dawnych czasach, to bym panu Nitrasowi dał w pysk. Oceniam pana Nitrasa jako człowieka chamskiego i niekulturalnego. W sumie więc...

zobacz więcej

„Gazeta Wyborcza” napisała we wtorek w artykule „Biznesowa ośmiornica braci Szumowskich”, że Łukasz Szumowski i jego brat Marcin Szumowski „stworzyli sieć powiązań”. Gazeta wskazywała, że spółka OncoArendi, której prezesem jest od początku Marcin Szumowski, a udziały w której – poprzez inne firmy – ma żona Łukasza Szumowskiego, dostała ok. 300 mln zł dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które podlega ministerstwu nauki i szkolnictwa wyższego.

Łukasz Szumowski był wiceszefem MNiSW od końca 2016 do początku 2018 roku, kiedy stanął na czele resortu zdrowia.

Z informacji uzyskanych przez posłów Koalicji Obywatelskiej Dariusza Jońskiego i Michała Szczerbę podczas kontroli poselskiej w NCBiR wynika, Łukasz Szumowski jako wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego przez 56 dni zastępował wiceministra Piotra Dardzińskiego, nadzorującego NCBiR.

Minister zdrowia zapewniał, że jako wiceminister nauki nie nadzorował NCBiR-u i nie wydawał żadnych decyzji, które ingerowały w wydawanie środków ani w funkcjonowanie tej instytucji. Potwierdził to szef resortu nauki Wojciech Murdzek. Zaznaczył też, że nie ma możliwości proceduralnych, aby resort nauki wpływał na rozstrzygnięcia dotyczące poszczególnych programów.

Żona ministra Szumowskiego żąda sprostowania od redakcji „Polityki”

Żona ministra zdrowia Anna Szumowska wystosowała pismo do redaktorów naczelnych tygodnika „Polityka” oraz portalu polityka.pl, w którym żąda...

zobacz więcej

Posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński mówili, że według nich nie jest prawdą, że Łukasz Szumowski jako wiceminister nauki (od listopada 2016 roku do stycznia 2018 roku) nie nadzorował działań NCBiR i nie podejmował w jego sprawie działań. Jak twierdzą posłowie KO, świadczą o tym dokumenty. Według nich Szumowski, reprezentując resort nauki, podpisał umowę na przekazanie Centrum ok. 58 mln zł.

Jeden z dokumentów, które otrzymali podczas kontroli posłowie, to pełnomocnictwo wystawione 15 grudnia 2016 roku przez ówczesnego ministra nauki Jarosława Gowina, który upoważnia Łukasza Szumowskiego m.in. do „dysponowania środkami budżetowymi” w części budżetowej „nauka”.

Na podstawie upoważnienia Szumowski w lutym 2017 roku podpisał z Aleksandrem Nawratem, wiceszefem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju umowę, na podstawie której resort przekazał do NCBiR dotację wysokości 57 950 000 zł. Fundusze były przekazane do NCBiR w ramach unijnego programu operacyjnego Inteligentny Rozwój.

źródło:

Zobacz więcej