Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Indie nie chcą mediacji Trumpa w sporze z Chinami

Patrol indyjskich sił bezpieczeństwa (fot. PAP/PAP/EPA/FAROOQ KHAN)

Indie po raz drugi odrzuciły w piątek ofertę mediacji prezydenta USA w sporze granicznym z Chinami. Obie strony rozmawiają bezpośrednio, ustalonymi kanałami dyplomatycznymi na temat pokojowego rozwiązania sporu.

Indie się zbroją. W planach budowa okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Indyjska Marynarka Wojenna ogłosiła plany budowy ponad 20 okrętów podwodnych rodzimej produkcji. Mają to być między innymi jednostki typu Arihant o...

zobacz więcej

„Wczoraj (w czwartek) ministerstwo spraw zagranicznych dało wyraźnie do zrozumienia, że jest w bezpośrednim kontakcie z Chinami poprzez przyjęte kanały i dyplomatyczne kontakty” – powiedziała anonimowo dziennikowi „Hindustan Times” osoba z indyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

W środę, a następnie w piątek, prezydent Trump zaoferował pomoc w rozwiązaniu konfliktu na granicy w himalajskim Ladakhu, gdzie obie strony od początku maja oskarżają sąsiada o naruszanie granicy. Prezydent Trump sugerował rozmowę na ten temat z premierem Indii.

„Ostatnia rozmowa między nimi odbyła się 4 kwietnia br. i dotyczyła hydroksychlorochiny (substancji mającej pomagać w walce z koronawirusem – przyp. red.)” – przekazało źródło dziennika w indyjskim ministerstwie spraw zagranicznych.

W lipcu 2019 r. prezydent Trump oferował mediację między Indiami i Pakistanem w sprawie spornego Kaszmiru, mówiąc, że prosił go o to premier Modi. Strona indyjska stanowczo zaprzeczyła tym doniesieniom.

Konflikt trwa od 1962 r.

Konflikt między Indiami i Chinami toczy się o nieuregulowaną granicę w Himalajach od wojny między krajami w 1962 r. Na granicy dochodzi do sporadycznych bójek na pięści i kamienie między żołnierzami obu armii, które w 2017 r. przerodziły się w ponad 70-dniowy kryzys na płaskowyżu Doklam.

Jednak eksperci stanowczo odrzucają możliwość wybuchu konfliktu zbrojnego. „Zarówno Indie, jak i Chiny posiadają szowinistyczne media i społeczeństwa, które lubują się w prężeniu muskułów. Najgorsze w obecnej scysji już należy do przeszłości” – skomentował w kwartalniku „Foreign Policy” politolog Ravi Agrawal.

źródło:

Zobacz więcej