Gwałtowne zamieszki w Minnesocie. Gubernator chce przywrócić porządek

Władze stanu Minnesota, armia i policja zajęły się gwałtownymi zamieszkami, które wybuchły wśród mieszkańców Minneapolis. Jak zapewnił w piątek gubernator stanu Minnesota, wykorzystywane są różne środki, aby zapewnić bezpieczeństwo w mieście. Tłumy wychodzą na ulicy ze względu na śmierć 46-letniego Afroamerykanina, który zmarł w wyniku brutalnej interwencji policjantów. FBI prowadzi śledztwo w tej sprawie.

Ameryka płonie, Trump grozi. „Tam, gdzie plądrowanie, tam i strzelanie”

Prezydent USA Donald Trump poinformował w niedzielę na Twitterze, że zamierza uznać skrajnie lewicowy ruch Antifa za organizację terrorystyczną....

zobacz więcej

– Jestem ufny w przywrócenie porządku – powiedział w piątek gubernator stanu Minnesota Tim Walz podczas konferencji dot. gwałtownych protestów w Minneapolis. Gubernator wezwał na pomoc Gwardię Narodową.

Zapewnił, że jego priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców. – Jako gubernator i zespół, który ze mną pracuje, działamy, aby uporządkować te sprawy; aby zaprowadzić porządek na ulicach – powiedział. Dodał, że pracują, aby „odnowić zaufanie w społeczeństwie”.

W czwartek rozpoczęło się planowanie potencjalnego zaangażowania Gwardii Narodowej z Minnesoty – poinformował generał tej brygady Jon A. Jensen. Jak dodał, przygotowują się do „nieznanej misji”.

– Zmobilizowaliśmy odpowiednią liczbę żołnierzy oraz odpowiednią liczbę żołnierzy, którzy mają wspierać tych, którzy będą dowodzić misją – powiedział Jensen. – Nigdy nie zostałam nam powierzona taka misja – zaznaczył.

Generał poinformował, że pierwsze zadanie zostało im przypisane bezpośrednio przez gubernatora. Gwardia ma wspierać działania w mieście Saint Paul, stolicy stanu Minnesota. – Drugie i trzecie zadanie przyszły razem z miasta Saint Paul, aby zapewnić bezpieczeństwo – oznajmił.

teraz odtwarzane
Zamieszki na obrzeżach Minneapolis

Ludzie wychodzą na ulice nawet w nocy, aby wyrazić protest w zw. z dyskryminacją Afroamerykanów w USA oraz ze śmiercią George’a Floyd’a, który zmarł w wyniku brutalnego działania policjanta. Opublikowane we wtorek nagranie, na którym widać, jak funkcjonariusz przydusza szyję mężczyzny nogą wywołało reakcje internautów na całym świecie.

Podczas piątkowej konferencji komisarz Departamentu Bezpieczeństwa Publicznego w stanie Minnesota, John Harrington powiedział, że funkcjonariusze mają zapewniać patrol stanowy. Zadaniem służb jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony wolności, własności oraz ludzkiego życia.

Gubernator Tim Walz w rozmowie z dziennikarzami zaznaczył, że musi „zwrócić się z prośbą do mieszkańców Minnesoty – tych w bólu, jak i tych, którzy czują, że sprawiedliwość nie została jeszcze wymierzona”. – Musicie nam pomóc stworzyć przestrzeń, aby ta sprawiedliwość mogła zostać wymierzona. To moje oczekiwania, aby to szybko nadeszło – powiedział.

Dodał, że jego „głównym priorytetem obecnie jest zaprowadzenie bezpieczeństwa”. – Zapewnienie, że to, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 24 godzin, nie wydarzy się dziś w nocy – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej