Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Ryś Skalny nabrał sił i wrócił do lasu w Beskidzie Niskim [WIDEO]

Ośrodek „Mysikrólik” jest jednym z nielicznych w Polsce, który pomaga chorym lub kontuzjowanym dzikim zwierzętom (fot. YouTube/SDNWILK)

Do natury w Beskidzie Niskim wrócił ryś o imieniu Skalny. Ostatnie miesiące spędził w bielskim ośrodku rehabilitacji zwierząt „Mysikrólik” – podali w piątek przyrodnicy ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”.

Niedźwiedź brunatny w parku narodowym po raz pierwszy od ponad stu lat [WIDEO]

Niedźwiedź brunatny po raz pierwszy od 150 lat pojawił się w hiszpańskim parku narodowym Invernadeiro na terenie Galicji, północno-zachodniego...

zobacz więcej

Zimą Skalny nie bał się ludzi i zbliżył się do zabudowań w Desznicy. Był mocno wychudzony i osłabiony, a przez to niezdolny do samodzielnego polowania. Udało się go wówczas odłowić dzięki współpracy przyrodników z mieszkańcami i pracownikami Magurskiego Parku Narodowego. Bez tej interwencji zwierzę nie zdołałoby przeżyć.

Przez kolejne miesiące ryś nabierał sił w bielskim „Mysikróliku”. Teraz był już gotów do powrotu na wolność.

W porozumieniu z Magurskim Parkiem Narodowym ryś wypuszczony został w rejonie, który zajmowała jego matka. Została założona mu obroża telemetryczna. Dzięki niej przyrodnicy przez pierwszych kilka dni mogli obserwować jego zachowanie.

Z obserwacji przyrodników wynika, że zwierzę doskonale sobie radzi samo. „Wszystko wskazuje na to, że Skalny pamięta ten teren. Już w trzy dni po uwolnieniu udało mu się upolować młodą sarnę. Mamy nadzieję, że poradzi sobie bez matki. (...) Za kilkanaście miesięcy Skalny będzie już dorosły, obroża otworzy się i odpadnie” – podali przyrodnicy ze stowarzyszenia Wilk.

Wolontariusze uratowali pięć maleńkich jeżyków

W Dzierżoniowie znaleziono pięć malutkich jeżyków. Gdyby nie pomoc wolontariuszy z Ekostraży z Wrocławia, czekałaby by ich śmierć. Maluchy udało...

zobacz więcej

Rysie są ssakami drapieżnymi z rodziny kotowatych. Ich populacja w Polsce szacowana jest na ok. 300 osobników, a w Magurskim Parku Narodowym na trzy do pięciu. Dorosły ryś może mierzyć od 100 do 150 cm. Wysokość w kłębie sięga 75 cm. Osobniki, z wyjątkiem samic z młodymi, prowadzą samotne życie. Rysie użytkują duże areały, które w górach sięgają 100-140 km kw. W Polsce są pod ścisłą ochroną.

Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” zajmuje się ochroną przyrody, a szczególnie działaniami na rzecz ssaków drapieżnych – wilków, rysi, niedźwiedzi, wydr, borsuków i innych gatunków. Jego członkowie prowadzą działalność edukacyjną i badawczą.

Ośrodek „Mysikrólik” jest jednym z nielicznych w Polsce, który pomaga chorym lub kontuzjowanym dzikim zwierzętom. Jego twórcy, Agnieszka i Sławomir Łyczkowie, chcą stworzyć lecznicę z prawdziwego zdarzenia. Brakuje im jednak pieniędzy na sprzęt oraz remont pomieszczeń.

Ostatnio do swojego naturalnego środowiska wrócił rówież ryś Horaj, który od końca listopada przebywał Ośrodku dla Dzikich Zwierząt „„Mysikrólik”” w Bielsku-Białej.

źródło:

Zobacz więcej