RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Od 1 czerwca emeryci będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń

Bez ograniczeń zarobkować mogą także osoby pobierające rentę rodzinną (fot. Shutterstock/fizkes)
Bez ograniczeń zarobkować mogą także osoby pobierające rentę rodzinną (fot. Shutterstock/fizkes)

Od 1 czerwca seniorzy będą mogli więcej dorobić do swoich świadczeń – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Renciści oraz osoby pobierające wcześniejsze emerytury będą mogli zarobić bez żadnych konsekwencji do 3732,10 zł. Po przekroczeniu tej kwoty świadczenie będzie zmniejszane lub zawieszane.

Wakacje kredytowe. Kogo obejmują, na co uważać i o czym pamiętać

Wakacje kredytowe przede wszystkim obejmują tych wszystkich, którzy utracili pracę bądź inne źródło dochodu. Zawieszenie kredytu jest możliwe na...

zobacz więcej

– Do emerytur i rent można dorabiać, trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieją limity przychodów. Ich przekroczenie może spowodować, że ZUS zmniejszy lub zawiesi wypłatę świadczenia. Nie dotyczy to jednak wszystkich świadczeniobiorców. O limitach muszą pamiętać tzw. wcześniejsi emeryci, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego (60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny), oraz renciści – przypomina rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny, mogą dorabiać do swojej emerytury bez ograniczeń. Bez ograniczeń mogą również dorabiać niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Bez ograniczeń zarobkować mogą także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

Emerytura lub renta są zmniejszane, gdy uzyskany przychód jest większy niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w kraju. Od 1 czerwca kwota ta wyniesie 3732,10 zł brutto.

Prezent na dzień dziecka. Prezes UOKiK tłumaczy na co zwrócić uwagę

Przed nami dzień dziecka wielu rodziców zastanawia się, co kupić swoim pociechom. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny...

zobacz więcej

Świadczenie jest zawieszane wówczas, gdy przychód przekroczy 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Od 1 czerwca kwota ta będzie wynosić 6931,00 zł.

Inaczej jest w przypadku renty socjalnej – ona jest zawieszana po przekroczeniu 3732,10 zł przychodu. Jeśli przychód przekroczy 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie będzie wyższy niż 130 proc., to świadczenie zostanie zmniejszone o kwotę przekroczenia, nie więcej jednak niż 620,37 zł dla emerytury i renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 465,31 zł dla renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy, 527,35 zł dla renty rodzinnej, do której uprawniona jest jedna osoba.

źródło:

Zobacz więcej