RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawski urząd, bazy danych i zatrudniony dziennikarz z szeregiem powiązań

Dlaczego urząd zatrudnił dziennikarza? (fot. Shutterstock./PHOTOCREO Michal Bednarek)

Związany z Janem Pińskim dziennikarz Grzegorz Jakubowski znalazł zatrudnienie w stołecznym urzędzie, gdzie ma dostęp do urzędowej bazy danych – podaje portal zyciestolicy.com.pl. Mężczyzna miał w przeszłości ujawniać poufne dane z objętych tajemnicą śledztw, próbował skompromitować najważniejsze osoby w państwie i służby specjalne. „Czy to oznacza, że Trzaskowski chce wzmocnić SokzBuraka?” – pyta autor publikacji.

3,6 mln zł od władz Warszawy na instytucję kultury szkolącą anarchistów z „taktyki miejskiej”

W stołecznej instytucji finansowanej ze środków miasta miały się odbywać szkolenia „Społecznej Szkoły Antykapitalizmu”. Jak czytamy na stronie...

zobacz więcej

Grzegorz Jakubowski to były dziennikarz śledczy, związany z „Gazetą Finansową”, a wcześniej z natemat.pl. Według portalu zyciestolicy.com.pl dziennikarz w pracy – kierowany przez Jana Pińskiego – „realizował najbrutalniejsze medialne ataki na przeciwników” swojego mentora.

Jak czytamy, mężczyzna opisywał m.in. aferę w KNF, sprawę Doroty Rabczewskiej „Dody”, i aferę Amber Gold. „Zawsze występował w roli osoby bombardującej działania instytucji rządowych. Szczególnym celem jego ataków stała się Agencja Wywiadu oraz Centralne Biuro Antykorupcyjne, ze szczególnym upodobaniem kierownictwa służb specjalnych” – czytamy.

Portal wskazuje też na rzekome powiązania Jakubowskiego z byłym szefem wywiadu płk. Grzegorzem Małeckim, szefową oko.press Bianką Mikołajewską, dziennikarzem „Gazety Wyborczej” Wojciechem Czuchnowskim i byłym szefem WSI gen. Markiem Dukaczewskim.

Nielegalna zbiórka podpisów. Będzie zawiadomienie do prokuratury

– Jako klub przygotujemy w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, PKW i UODO – mówi portalowi tvp.info radny PiS z Pragi-Południe Marek...

zobacz więcej

Miał atakować dziennikarzy – Sylwestra Latkowskiego, Cezarego Gmyza, Piotra Nisztora i Witolda Gadowskiego.

Portal twierdzi, że niektóre publikacje Jakubowskiego zawierały informacje o charakterze poufnym. „Były to często raporty czy analizy, a nawet dokumenty i informacje z toczących się postępowań. Tak też było w przypadku serii artykułów dot. Doroty Rabczewskiej, gdzie Jakubowski publikował materiały i informacje objęte tajemnicą śledztwa” – podano.

W artykule stwierdzono, że teraz dziennikarz pracuje w Urzędzie Dzielnicy Żoliborz w ewidencji ludności, gdzie zajmuje się meldunkami i dowodami osobistymi. „Powstaje poważne pytanie, czy ktoś, kto w swojej dotychczasowej karierze zajmował się publikowaniem prywatnej korespondencji, poufnych informacji i raportów, potajemnym nagrywaniem rozmów, powinien mieć dostęp do systemów urzędowych m. st. Warszawy?” – zasugerowano. Mężczyzna usunął także swoje konto na Twitterze tuż przed tym, jak znalazł nową pracę.

Pracując jako urzędnik Jakubowski – podaje portal – może mieć dostęp do bazy PESEL, adresów, numerów telefonów, maili, numerów dowodów osobistych i wzorów podpisów.

Według portalu Jakubowski ma być też związany z hejterską stroną wiesci.24.pl, która uderza fake newsami w rząd i promuje Rafała Trzaskowskiego.

źródło:
Zobacz więcej