RAPORT:

#FabrykahejtuPO

Pogoda w ostatni weekend maja: przymrozki nas nie opuszczą

Miejscami pojawią się  burze i opady deszczu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Miejscami pojawią się burze i opady deszczu (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Ostatni weekend maja dla większości mieszkańców Polski będzie pochmurny, ale dość ciepły; termometry wskażą maksymalnie 20 stopni. Miejscami pojawią się jednak burze i opady deszczu, a wysoko w tarach śnieg. Na szczytach temperatura może spaść do -3 st.

Plażowanie podczas pandemii może być ryzykowne. WHO apeluje o odpowiedzialność

O bezpieczeństwie przebywania na plaży podczas pandemii zadecydują dwa czynniki: odpowiedzialne władze i odpowiedzialni obywatele – powiedział w...

zobacz więcej

W piątek na południu i wschodzie miejscami przelotne opady deszczu. Na krańcach południowo-wschodnich miejscami burze. Wysoko w Tatrach opady śniegu i śniegu z deszczem.

Od 16 do 20 st.; chłodniej nad morzem i w rejonach podgórskich, od 11 st. do 15 st. Wiatr przeważnie umiarkowany, porywisty. W szczytowych partiach Tatr zamiecie i zawieje śnieżne.

W sobotę zachmurzenie duże na południowym wschodzie miejscami całkowite, na północnym zachodzie większe przejaśnienia. Opady deszczu, na południu i wschodzie miejscami o natężeniu umiarkowanym.

Od 13 do 18 st., nieco chłodniej na południowym wschodzie oraz w kotlinach górskich, 8-12 st. Wiatr umiarkowany, miejscami porywisty. W Tatrach miejscami zawieje i zamiecie śnieżne.

– Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. W Tatrach deszcz pada nieprzerwanie od tygodnia. Deszcz spowodował, że na górskich szlakach jest ślisko, mokro, a na części ścieżek zalega błoto. Powyżej górnej granicy lasu w wielu miejscach nadal zalega śnieg – ostrzegają pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Tatry są spowite gęstą mgłą, która w znacznym stopniu ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie. TPN ostrzega, że tatrzańskie stawy rozmarzają. Lód na nich jest bardzo cienki i z łatwością może się załamać. Wejście na taką taflę może być śmiertelnie niebezpieczne.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej