Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Badanie podwójnego kontrastu. Rezonans pomoże w walce z rakiem

Dwukierunkowe dostrajanie rezonansu magnetycznego (TMRET) to metoda, którą opracowali naukowcy z University of California w Davis (fot. Shutterstock/David Tadevosian)

Dzięki nowemu rodzajowi kontrastu do badań przy użyciu rezonansu magnetycznego (MRI) można uwidocznić nawet bardzo małe guzy nowotworowe obecne w zdrowej tkance – informuje „Nature Nanotechnology”.

Defibrylator wszepiony do klatki piersiowej. Pierwsza taka operacja w Polsce

– W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pierwszy w Polsce defibrylator, który łączy się ze smartfonem...

zobacz więcej

Dwukierunkowe dostrajanie rezonansu magnetycznego (TMRET) to metoda, którą opracowali naukowcy z University of California w Davis.

Zjawisko zwane dostrajaniem rezonansu magnetycznego (magnetic resonance tuning) zachodzi pomiędzy dwoma rodzajami mikroskopijnych struktur o odmiennych właściwościach magnetycznych: nanoczastek superparamagnetycznego tlenku żelaza (SPIO) oraz feoforbidu z paramagnetycznym manganem (P-Mn), połączonych w lipidowej otoczce.

W badaniu MRI zarówno SPIO, jak i P-Mn dają silne, oddzielne sygnały – jednak tak długo, jak długo są fizycznie sobie bliskie, sygnały te się wygaszają. Gdy jednak przedostaną się do tkanki nowotworowej, lipidowa osłonka się rozpada, SPIO oraz P-Mn rozdzielają się i pojawiają się oba sygnały, co pozwala zwiększyć kontrast pomiędzy guzem a otaczającą tkanką.

Sztuczna inteligencja potrafi ocenić osobowość na podstawie zdjęć

Sztuczna inteligencja potrafi określić osobowość człowieka na podstawie zdjęć lepiej niż inni ludzie. Osobowość łatwiej maszynom wyczytać z twarzy...

zobacz więcej

W połączeniu ze specjalnie opracowanym oprogramowaniem do analizy obrazu podwójny sygnał umożliwił naukowcom znaczne zwiększenie czułości przy wykrywaniu guzów mózgu u myszy.

Może to oznaczać nowe możliwości precyzyjnego i nieinwazyjnego badania różnych procesów biologicznych za pomocą MRI.

Naukowcy przetestowali metodę na hodowlach komórek raka mózgu i prostaty oraz u myszy. W przypadku typowego badania MRI z kontrastem sygnał z guza jest do dwóch razy silniejszy niż z normalnej tkanki –inaczej mówiąc „stosunek guza do normy” wynosi 2 lub mniej. Używając nowego podwójnego kontrastu, Li i współpracownicy mogli uzyskać stosunek guza do normy wynoszący nawet 10.

– To znaczący postęp – powiedział starszy autor Yuanpei Li, profesor nadzwyczajny biochemii i medycyny molekularnej w UC Davis School of Medicine and Comprehensive Cancer Center.

– Może to pomóc w wykryciu bardzo małych guzów we wczesnym stadium – dodaje.

Przełożenie badań na zastosowanie kliniczne będzie wymagało szeroko zakrojonych prac, w tym testów toksykologicznych i zwiększenia produkcji, zanim będzie można ubiegać się o zatwierdzenie nowego leku.

źródło:

Zobacz więcej