Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Krzywa Wieża w Pizie znów będzie otwarta dla turystów

Każdego wieczoru zabytek będzie dezynfekowany (fot. Reuters)

Krzywa Wieża w Pizie dołącza do listy symboli turystyki we Włoszech, które zostaną otwarte po prawie trzech miesiącach przerwy z powodu pandemii. Dostęp do zabytków na Polu Cudów będzie ograniczony, a teren – często dezynfekowany.

Koronawirus odpuszcza. Rusza „odmrażanie” Anglii

W przyszłym miesiącu w Anglii mają zostać otwarte targi i rynki, potem – sklepy z odzieżą i elektroniką. Premier Boris Johnson ogłosił plan...

zobacz więcej

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE

Po przymusowym zamknięciu Krzywej Wieży 8 marca pierwsi zwiedzający wejdą do niej w sobotę rano. Na razie słynna budowla będzie dostępna dla mieszkańców Pizy oraz całej Toskanii, bo do 3 czerwca obowiązuje zakaz podróży między regionami. Nie ma też jeszcze we Włoszech turystów z zagranicy.

– Sobotnia data jest porównywalna z 15 grudnia 2001 r., gdy zakończyły się prace mające na celu umocnienie konstrukcji i mogliśmy otworzyć naszą kochaną wieżę – powiedział Pierfrancesco Pacini z urzędu opieki nad zabytkami w mieście.

Wtedy, podkreślił, wieża była zamknięta od 7 stycznia 1990 r. przez 11 długich lat, ale w zbiorowej wyobraźni zamknięcie kraju, które właśnie przeżyliśmy, pozostawiło jednak znacznie głębszy ślad.

Wizyta na Polu Cudów, które w zeszłym roku odwiedziło ponad 3,5 mln turystów z całego świata, będzie przebiegać w zupełnie inny sposób niż dotąd.

Do Krzywej Wieży będą wchodziły maksymalnie 15-osobowe grupy. Dotąd wpuszczano tam 40 zwiedzających. Wszyscy będą monitorowani podczas wejścia po schodach przy pomocy czujników, które będą nadawać sygnał dźwiękowy i świetlny w przypadku braku zachowania odległości między turystami.

źródło:

Zobacz więcej