Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Prokuratura nie zgadza się na sprawdzenie komórki prezydenta Brazylii

Zgodnie z brazylijskim ustawodawstwem Prokuratura ma w tej kwestii ostatnie słowo (fot. Reuters/Adriani Machado)

Brazylijska Prokuratura Generalna sprzeciwiła się sprawdzeniu przez biegłych Sądu Najwyższego, w toku dochodzenia prowadzonego przez Trybunał Federalny przeciwko prezydentowi Jairowi Bolsonaro, jego telefonu komórkowego.

Koronawirus zbiera śmiertelne żniwo w Brazylii. Już ponad 25 tys. zgonów

Ponad 25 tys. zgonów i ponad 400 tys. potwierdzonych przypadków zakażenia – to najnowszy bilans epidemii koronawirusa w Brazylii, który...

zobacz więcej

Trybunał prowadził od kilku tygodni dochodzenie w sprawie „działania machiny propagandowej polegającej na rozpowszechnianiu przez zwolenników prezydenta nieprawdziwych wiadomości (fake newsów) i pogróżek pod adresem Trybunału Federalnego”.

Śledczy podejrzewają, że w prezydenckim telefonie są m.in. informacje potwierdzające zaangażowanie głowy państwa w kampanię fake newsów.

W środę biura i prywatne rezydencje wielu znanych zwolenników prezydenta Bolsonaro zostały przeszukane w związku z prowadzonymi przez Policję Federalną dochodzeniami dotyczącymi korupcji, wymierzonymi m.in. w jednego z jego trzech synów. Głowa państwa oskarża w związku z tym śledztwem Trybunał Federalny i opozycję parlamentarną o „próbę szkodzenia jego rodzinie”.

Jak podały brazylijskie media, Policja Federalna przeprowadziła operacje w sześciu stanach Brazylii, m.in. w dystrykcie federalnym Rio oraz w Sao Paulo, aby wykonać 29 nakazów aresztowania w związku z „kampanią fake newsów"prowadzoną przez ludzi prezydenta przeciwko organom wymiaru sprawiedliwości”.

Policja, jak pisze z Brazylii hiszpańska agencja EFE, wezwała w poprzednich dniach do złożenia zeznań kilku wpływowych przedsiębiorców i polityków z kręgu najbardziej aktywnych zwolenników prezydenta. Były to głównie osoby, które w ostatnich tygodniach wzywały do demonstracji przeciwko instytucjom federalnym, a także do rozwiązania parlamentu i Sądu Najwyższego.

źródło:

Zobacz więcej