RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Zatrzymanie „vatsterów” z grupy, która oszukała Skarb Państwa na dziesiątki milionów

Fikcyjny handel między unijnymi firmami, to jedna z popularniejszych metod wyłudzania VAT (fot. Policja)

Policjanci zatrzymali czterech członków gangu „vatsterów”, za sprawą których Skarb Państwa stracił kilkadziesiąt milionów złotych. Akcja ma związek ze śledztwem Prokuratury Okręgowej w Krakowie dotyczącym fikcyjnego obrotu granulatami tworzyw sztucznych. Na razie udało się odzyskać 7,6 mln zł z zabezpieczonego majątku podejrzanych.

Lipne usługi budowlane, realne wyłudzenia. Rozbito gang „vatsterów”

Co najmniej 30 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na działalności gangu zajmującego wyłudzeniem VAT za sprawą fikcyjnych usług budowlanych – wynika...

zobacz więcej

Działania policji oznaczają, że w sprawie „vatsterów” zarzuty usłyszało w sumie 11 osób, w tym „prezes” gangu. Zatrzymani w ostatnich dniach odpowiedzą m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz przestępstwa karnoskarbowe związane z fikcyjnym obrotem granulatem tworzyw sztucznych.

Śledczy uznali, że wystarczającymi sankcjami dla podejrzanych będą poręczenia majątkowe (w wysokości od 40 do 70 tys. zł), dozory policyjne i zakaz opuszczania kraju.

Grupa, działająca w latach 2011-15 specjalizowała się w fikcyjnym eksporcie towarów. Przestępcy założyli sieć firm w Polsce, Niemczech, Czechach i na Słowacji. W naszym kraju siedzibę miała główna spółka będąca tzw. brokerem, która sprzedawała do wspomnianych krajów Unii granulat tworzyw sztucznych, w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw.

Towar wracał do Polski i był sprzedawany „brokerowi” przez fikcyjne firmy, po cenach niższych od ceny zakupu. W ten sposób spółki znad Wisły,nie tylko nie odnosiły żadnych zysków, ale wręcz ponosiły straty.

Jednak firmom uczestniczącym w tej „karuzeli” chodziło o spełnienie wymogów dotyczących możliwości zastosowania zerowej stawki podatku, na czym Skarb Państwa stracił dziesiątki milionów złotych.

Do tej pory w obu śledztwach zabezpieczono majątki podejrzanych na łączną kwotę około 7,6 mln zł, w postaci m.in. nieruchomości, samochodów, zegarków i gotówki.

źródło:
Zobacz więcej