Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Szarańcza niszczy hektary upraw na Sardynii

Rolnicy mówią już o katastrofie biologicznej (fot. Reuters/Baz Ratner)

Z powodu inwazji szarańczy alarm wszczęła organizacja włoskich rolników Coldiretti. Według Banku Światowego tegoroczna inwazja szarańczy jest najbardziej agresywna od 70 lat. Sardyńscy rolnicy mówią już o katastrofie biologicznej, zwłaszcza w prowincji Nuoro.

Głowa lisa utknęła w feldze. Nietypowa akcja ratunkowa

W jednym z przydomowych ogrodów w Londynie znaleziono lisa, którego głowa utknęła w aluminiowej feldze. Na ratunek zwierzęciu ruszyli strażacy i...

zobacz więcej

Owady oblegają domy, pastwiska i dwa tysiące hektarów upraw zbóż. Władze niektórych gmin rozważają wprowadzenie stanu klęski ekologicznej.

W tym roku chmary szarańczy dotarły już do 23 krajów w Afryce Wschodniej, na Bliskim Wschodzie i Azji, zbiegając się z nadzwyczajną sytuacją spowodowaną koronawirusem.

Zmiana klimatu i wyjątkowo wysokie temperatury sprzyjają rozmnażaniu się owadów.

Na Sardynii pierwsza inwazja szarańczy miała miejsce w 1945 r. Wówczas walczono z nią, wzniecając kontrolowane pożary. Środki, które po ubiegłorocznej inwazji miały zapobiec katastrofie, w tym roku się nie sprawdziły. Coraz częściej pojawiają się głosy upatrujące jedynej nadziei w naturalnych drapieżnikach, którymi są ptaki.

źródło:
Zobacz więcej