Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Bydgoszcz: Radny PO chce pozbawić Jana Pawła II honorowego patronatu

Mikołajczak zasugerował , że po nowym filmie braci Sekielskich, będzie rozważane odwołanie św. Jana Pawła II jako Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy (fot. Chuck Fishman/Getty Images)

Jakub Mikołajczak – szef klubu radnych PO w Bydgoszczy zasugerował odebranie Honorowego Obywatelstwa Miasta Bydgoszczy św. Janowi Pawłowi II. Jak przekonuje, taki temat pojawi się po nowym filmie braci Sekielskich.

Spór w Radzie Miasta Gdańska o uchwałę upamiętniającą 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II

Koalicja rządząca w Gdańsku zmieniła treść oświadczenia upamiętniającego 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II autorstwa radnych PiS. W odpowiedzi...

zobacz więcej

Jakub Mikołajczak i radny PiS – Szymon Róg byli gośćmi programu „Rozmowa Dnia” na antenie TVP3 Bydgoszcz.

Zdaniem Mikołajczaka postać świętego „nie jest krystaliczna” i jest w niej „wiele kontrowersji”. – Pojawia się coraz więcej informacji na temat pontyfikatu Jana Pawła II, na temat jego działań związanych m.in. z pedofilią w Kościele albo braku działań. To powoduje, że do tego nie można podejść tak bezkrytycznie, jak niektórzy by chcieli – przekonywał Mikołajczak.

Zasugerował również, że po nowym filmie braci Sekielskich, będzie rozważane odwołanie św. Jana Pawła II jako Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy. – Wtedy będziemy rozmawiać na ten temat. Niewykluczone, że patroni miasta będą zmieniani, co się w historii działo. Patronów się powołuje, odwołuje. Nic nie jest wieczne, a warto rozmawiać, bo prawda nas wyzwoli – mówił.

Rada Miasta Bydgoszczy przyjęła stanowisko upamiętniające 100. rocznicę urodzin Honorowego Obywatela Miasta Bydgoszczy św. Jana Pawła II. Radni przyjęli oświadczenie stosunkiem głosów 14 do 12. Przeciw głosowało większość radnych PO i SLD, w tym właśnie Jakub Mikołajczak.

Na zarzuty wobec Jana Pawła II odpowiedział w programie radny PiS – Szymon Róg. – Teraz każdą postać można obrzucać błotem na bazie jakichś bezpodstawnych oskarżeń. Nie wiem, skąd radny Mikołajczak wyciąga takie oskarżenia. Pewnie naczytał się różnych brukowców. Zalecam zmianę lektury. Europoseł PO Radosław Sikorski 1 maja, w rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, na konferencji prasowej wspomniał, że nie trzeba być klerykałem, żeby szanować Jana Pawła II. Działania radnych Platformy Obywatelskiej podczas środowej sesji z żadnym szacunkiem nie miały nic wspólnego – stwierdził.

Róg przypomniał również, że podczas majowej sesji Rady Miasta Torunia 21 radnych (wszyscy obecni na sesji) jednogłośnie przyjęło stanowisko upamiętniające 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. – Tam nie doszło do żadnych niedorzecznych zachowań, jakie mieliśmy chociażby w Bydgoszczy – dodał.

źródło:
Zobacz więcej