Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Zatrzymano prezesów spółek i byłego oficera. Sąd nie zgadza się na areszt

Do zatrzymań doszło na terenie Bydgoszczy, Gdańska i Warszawy (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk, zdjęcie ilustracyjne)

Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu nie zgodził się na areszt dla prezesów gdańskiej i warszawskiej spółki oraz byłego oficera Wojska Polskiego – dowiedział się portal tvp.info. Wczoraj zostali oni zatrzymani przez CBA, Żandarmerię Wojskową i SKW.

Operacja CBA, SKW i ŻW. Zatrzymano byłego oficera i prezesów

Agenci CBA wspólnie z Żandarmerią Wojskową i SKW zatrzymali prezesów gdańskiej i warszawskiej spółki oraz byłego oficera Wojska Polskiego.

zobacz więcej

Z naszych informacji wynika, że sąd nie uwzględnił wniosku prokuratora i nie zgodził się na areszt. Na decyzję sądu ma zostać złożone zażalenie.

Wczoraj w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski informował, że śledztwo, w ramach którego zatrzymano trzy osoby, dotyczy nieprawidłowości przy organizowaniu przetargu na zakup sprzętu i usług na potrzeby armii. Te działania naraziły ekonomiczne interesy Sił Zbrojnych RP. Zatrzymania to efekt wspólnej operacji agentów CBA z delegatury w Poznaniu, żołnierzy Żandarmerii Wojskowej i Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

– Materiał dowodowy w sprawie został zebrany przez funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Podczas śledztwa ujawniono, że w ramach procedur przetargowych pomiędzy żołnierzami odpowiedzialnymi za ich przeprowadzenie a biznesmenami dochodziło do przestępstw korupcyjnych, w wyniku których zostały ujawnione warunki oferty przetargowej. Jeden z zatrzymanych mężczyzn w zamian za łapówkę, przekraczając swoje uprawnienia, przekazywał informacje stanowiące tajemnicę służbową, umożliwiającą uprzywilejowaną pozycję firmom w organizowanych przez wojsko przetargach – mówił Brodowski.

Do zatrzymań doszło na terenie Bydgoszczy, Gdańska i Warszawy. Wszyscy usłyszeli zarzuty w Wydziale ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

źródło:
Zobacz więcej