Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Fatalna sytuacja”. Gdyby 6 sierpnia nie było nowo wybranego prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w sesji „Pytań i odpowiedzi” na Facebooku (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Sytuacja, gdy 6 sierpnia nie będzie nowo wybranego prezydenta, byłaby z punktu widzenia ustrojowego „absolutnie fatalna”; mam nadzieję, że wszyscy politycy w naszym kraju są odpowiedzialni i uczynią wszystko, by do niej nie doszło – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Platforma znów bojkotuje wybory. Politolog: Problem dla PiS leży gdzie indziej

PO krytykowała wybory 10 maja, potem popierała te planowane na 28 czerwca, a teraz bojkotuje wszystkie przed 6 sierpnia. – Woleliby uniknąć...

zobacz więcej

Prezydent podczas czwartkowej sesji „Pytań i odpowiedzi” na Facebooku był pytany, czy 28 czerwca jako termin wyborów prezydenckich jest zagrożony w związku z tym, że część polityków opozycji zgłosiła poprawkę, by wybory odbyły się po 6 sierpnia, twierdząc, że tak nakazuje konstytucja.

– Absolutnie się z tym nie zgadzam. Uważam, że to jest jakiś absurd, mówienie, że tak nakazuje konstytucja. Konstytucja w tym zakresie niczego nie nakazuje. Wręcz przeciwnie, konstytucja wskazała wyraźnie w art. 128, w jakim terminie marszałek (Sejmu) powinien ogłosić wybory prezydenckie i to jest pomiędzy 150. a 75. dniem przed wygaśnięciem kadencji urzędującego prezydenta – wyjaśnił Duda.

Prezydent wyraził nadzieję, że nikt z polityków, zwłaszcza opozycji, nie będzie próbował doprowadzić do zaburzeń ustrojowych w kraju.

Jak podkreślił, bez wątpienia byłoby takim zaburzeniem ustrojowym, gdyby 6 sierpnia w momencie zakończenia jego pięcioletniej kadencji, nie było nowo wybranego prezydenta i nie mógłby on złożyć ślubowania przed Zgromadzeniem Narodowym.

Zaznaczył, że z punktu widzenia ustrojowego byłaby to sytuacja „absolutnie fatalna”.

Grodzki: W pełni legalne wybory po zakończeniu kadencji lub dymisji prezydenta Dudy

Senat może zakończyć prace tak, by wybory odbyły się 28 czerwca – zapewniał 20 maja marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Po niespełna tygodniu zupełnie...

zobacz więcej

– Mam nadzieję, że wszyscy politycy w naszym kraju są odpowiedzialni i uczynią wszystko, żeby do takiej sytuacji nie doszło, czyli żeby wybory prezydenckie mogły się jak najszybciej odbyć i żeby nowo wybrany prezydent mógł objąć urząd 6 sierpnia – oświadczył prezydent.

Jak dodał, liczy „ogromnie na odpowiedzialność polityków, bo to odpowiedzialność za ważne, polskie sprawy”.

– Każdy, kto od tyłu interpretując konstytucję, albo interpretując poszczególne jej przepisy w zupełnym oderwaniu od ducha konstytucji i od istoty szerszych zapisów konstytucyjnych – bo i z takimi interpretacjami ostatnio się spotkaliśmy – sugeruje jakieś inne metody działania, po prostu próbuje siać ferment – ocenił.

– Najważniejsze jest, żebyśmy podstawowe zasady demokracji i podstawowe zasady ustrojowe uszanowali, zrealizowali i o to do wszystkich polityków apeluję. Proszę o odpowiedzialność w tej sprawie, bo to jest sprawa bardzo poważna – podkreślił Duda.

Zaznaczył, że zakończenie procesów legislacyjnych nie jest możliwe, jeżeli nie ma urzędującego prezydenta, który jest ostaniem ogniwem procesu legislacyjnego przed publikacją ustawy.

– Bez podpisu prezydenta wejście w życie żadnej ustawy nie jest możliwe. Rola prezydenta jest tutaj kluczowa i prezydent w Polsce w dzisiejszym ładzie konstytucyjnym jest niezbędny – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zaapelował do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i senatorów Koalicji Obywatelskiej, aby procedowali ustawę ws. wyborów prezydenckich jak najszybciej, „tak, żeby nowo wybrany prezydent mógł objąć swój urząd 6 sierpnia”. Podkreślił, że „to niezwykle ważne dla naszego ładu ustrojowego, zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa, kiedy – podkreślił – trzeba dbać o polską gospodarkę, walczyć o utrzymanie miejsc pracy”.

– Proszę nie robić nieporządku; więcej zgody, dobrej woli, mniej awantur i kłótni – powiedział i wyraził nadzieję, że marszałek Senatu szybko podda ustawę pod procedowanie izby.

źródło:
Zobacz więcej